Kultura i sztuka po 1989 roku

20.11.2015 aktualizacja 19.07.2016

W centrum Łodzi powstaje mural z motywami japońskimi

Francuski duet artystów Zoer i Velvet rozpoczął prace nad muralem w centrum Łodzi. Gigantyczny obraz na ścianie kamienicy będzie utrzymany w stylu realistycznym z motywami japońskimi. To trzeci obraz powstający w ramach projektu Łódzkie Murale.

"Jest to duet, który od dawna ze sobą współpracuje; podstawą do tworzenia obrazów na ścianach a także na płótnach są ich autorskie fotografie. Za pomocą zatrzymanych na zdjęciach obrazów tworzą kolaże i miksy, które dają efekt w postaci bardzo spokojnych, wyciszonych scen. W swoich pracach wykorzystują styl realistyczny" - powiedział Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Powstający na ścianie kamienicy u zbiegu ul. Sienkiewicza i Nawrot obraz będzie utrzymany w stonowanej kolorystyce, z dominującymi odcieniami szarości i zieleni. Jak wyjaśnił Bieżyński, artyści z Francji wywodzą się z nurtu graffiti i bardzo często do swych prac wplatają elementy graficzne i typograficzne. Na łódzkim muralu znajdzie się przetworzone zdjęcie uwiecznionej w Tokio karuzeli oraz motyw typograficzny zaczerpnięty z japońskiej reklamy walkmanów.

"Symbolika muralu jest sprawą otwartą; każdy z przechodniów może sobie dopowiedzieć sam, co poszczególne obrazy symbolizują" - dodał.

Duet Zoer i Velvet bardzo często wykorzystuje w swoich pracach elementy bezpośrednio związane z miastem: budynki, ulice, samochody oraz środki komunikacji. Poza muralami artyści tworzą również obrazy na płótnach, grafiki oraz instalacje przestrzenne. Nie stronią też od klasycznego, typograficznego graffiti, często wplatając litery do swoich obrazów. Jedną z ich ostatnich realizacji było pomalowanie w Nantes we Francji ogromnego okrętu wojennego, który został przekształcony w muzeum.

Bieżyński zaznaczył, że obecnie na innej kamienicy w centrum Łodzi - przy ul. Wólczańskiej 13 - polski artysta Łukasz Berger tworzy instalację plastyczną, na którą złoży się 1,2 tys. metalowych elementów przymocowanych do ściany. Ich głównym walorem będzie gra ze światłem i cieniem.

Łódzkie Centrum Wydarzeń od września realizuje projekt Łódzkie Murale, w ramach którego powstały już trzy prace. Przy skrzyżowaniu ul. Kilińskiego i ul. Rewolucji 1905 roku wielkoformatowy obraz przygotował Alexis Diaz. Hiszpański artysta Borondo, wykorzystujący klasyczny styl rodem z obrazów starych mistrzów, umieścił swój mural na ścianie przy ul. Pomorskiej 67. Natomiast chiński malarz DAleast, który wcześniej dał się poznać jako autor popularnego wśród łodzian muralu "z jelonkiem", tym razem namalował niezwykłą falę na elewacji budynku u zbiegu ulic Wierzbowej i Pomorskiej.

W ciągu ostatnich kilku lat w Łodzi powstało ponad 50 naściennych obrazów, które zapraszani z różnych zakątków świata artyści stworzyli m.in. w ramach kolejnych edycji festiwalu murali. (PAP)

agm/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL