Kultura i sztuka po 1989 roku

20.07.2018

W Iwoniczu Zdroju rozpoczął się 10. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych

Korowodem z udziałem 16 dziecięcych zespołów polonijnych z ośmiu krajów świata w piątkowe popołudnie w Iwoniczu Zdroju rozpoczął się 10. Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Jego uczestnikami są dzieci i młodzież w wieku od 5 do 16 lat.

Festiwal dziecięcy powstał przy Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się od 1969 roku w Rzeszowie. Organizatorem obu festiwali jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Tegoroczny dziecięcy festiwal potrwa do 24 lipca.

Inauguracyjny korowód przeszedł główną ulicą Iwonicza, na plac Dietla, gdzie miejscowy zespół Lubatowianie powitał młodych uczestników festiwalu po staropolsku chlebem i solą, a następnie odbyło się przekazanie Polonusom symbolicznych kluczy do miasteczka. Tradycyjnie odebrali je najmłodsi spośród członków zespołów. Inaugurację festiwalu poprzedziła przed południem uroczysta msza św. w intencji jego uczestników i Polonii.

Po otwarciu festiwalu zaplanowano koncert inauguracyjny „Dziesiąta wędrówka z folklorem”. Jego tytuł - jak wyjaśniała w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu i choreograf Nina Wojturska - nawiązuje do jubileuszowej edycji imprezy.

W tym roku zespoły na otwarcie festiwalu przygotowały tańce krajów zamieszkania. Koncert ten zostanie powtórzony w poniedziałek w Krośnie. W kolejne festiwalowe dni – sobotę i niedzielę poszczególne zespoły będą na zmianę występować w Iwoniczu Zdroju oraz w kilku miejscowościach regionu, w tym w Sanoku, Wielopolu Skrzyńskim, Rzeszowie, Lubaczowie, Rymanowie Zdroju.

Imprezę zakończy we wtorkowy wieczór, 24 lipca, Koncert Galowy „Iwonicka ballada”. Będzie to widowisko, którego scenariusz oparto na opowieści o skrzacie Iwonku, ale głównym elementem będą tańce. „W tym koncercie zespoły pokażą swój najlepszy taniec. To są dzieci, i bardzo chcą się zaprezentować, pokazać co potrafią” – dodała Wojturska.

Łącznie z okazji imprezy na Podkarpacie przyjechało około 600 osób, w tym przede wszystkim członkowie zespołów oraz choreografowie i opiekunowie. Najliczniej przybyli, jak zwykle, młodzi Polonusi z USA – osiem grup. Ponadto w festiwalu zaprezentują się też zespoły dziecięce z Kanady, Białorusi, Czech, Ukrainy, Łotwy, Litwy i Mołdawii. Ich członkami są dzieci i młodzież, w wieku od 5 do 16 lat, choć – jak zaznaczają organizatorzy – zdarzają się także młodsze maluchy. Większość z nich, kiedy osiągnie odpowiedni wiek, przechodzi do starszych grup i przyjeżdża na „dorosły” festiwal do Rzeszowa.

Wśród tegorocznych uczestników jest aż pięć zespołów, które zadebiutują na dziecięcym festiwalu polonijnym w Iwoniczu. Będą to trzy grupy z USA i po jednej Mołdawii i Litwy. Nie zabrakło także weterana festiwalu - Polonijnego Folklorystycznego Zespołu Pieśni i Tańca „Karolinka” z Brześcia na Białorusi, którzy dla festiwalowej publiczności zatańczą po raz szósty.

Współorganizatorem festiwalu dziecięcego jest miasto Iwonicz Zdrój, a partnerami: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Dom Kultury w Iwoniczu Zdroju i Stowarzyszenie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Poloniares.

Jak mówił dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień po raz pierwszy w historii patronat nad imprezą objęło trzech marszałków: Sejmu Marek Kuchciński, Senatu Stanisław Karczewski i województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Festiwal jest współfinansowany przez Senat RP i dofinansowany przez województwo podkarpackie.

Dziecięcy festiwal odbywa się tradycyjnie rok po „dorosłym” festiwalu, który po raz 17. odbył się w Rzeszowie w ubiegłym roku. Wzięło w nim udział około tysiąca przedstawicieli Polonii z pięciu kontynentów, z 37 zespołów.(PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL