Kultura i sztuka po 1989 roku

15.10.2019

Otwarto zmodernizowaną Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Kielcach

Źródło: www.mnki.pl. Fot. Małgorzata Stępnik Źródło: www.mnki.pl. Fot. Małgorzata Stępnik

Po blisko dwuletniej modernizacji otwarto we wtorek w kieleckim Muzeum Narodowym Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. W 17 salach, na powierzchni 700 mkw., eksponowanych jest ponad 300 obrazów i ok. 600 dzieł rzemiosła artystycznego.

Remont głównej siedziby kieleckiego Muzeum Narodowego, dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich, rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Projekt zakładał m.in. modernizację Galerii Malarstwa Polskiego i Sztuki Zdobniczej. We wtorek została ona uroczyście otwarta.

Galeria mieści się w XVIII-wiecznym skrzydle północnym dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. „Chcemy zaprezentować historię malarstwa od portretu sarmackiego po awangardę lat 70-tych XX wieku. Przechodzimy przez cały okres rozwoju polskiego malarstwa - przez portrecistów, symbolistów, monachijczyków, przedstawicieli Młodej Polski. To syntetyczne spojrzenie na historię malarstwa ostatnich 250 lat” – powiedział PAP dyr. muzeum Robert Kotowski.

Poszczególne sale galerii przypisane zostały artystom, z reguły związanych z regionem świętokrzyskim. „Bądź artystom, którzy na to zasługują. Tak jest w przypadku np. Stanisława Wyspiańskiego, mimo że nie mamy zbyt dużej liczby jego dzieł. Z kolei sala Jacka Malczewskiego jest dedykowana wyłącznie jego malarstwu. Obok jest sala Józefa Pankiewicza, w której znajduje się kilka obrazów, z tym najbardziej znanym i najcenniejszym w naszych zbiorach +Portretem dziewczynki w czerwonej sukience+” – wyjaśnił Kotowski.

CZYTAJ TAKŻE

W innych salach prezentowana jest twórczość m.in. Józefa Szermentowskiego, Józefa Brandta, Maurycego Gottlieba i Aleksandra Gierymskiego. Wśród dzieł rzemiosła artystycznego znajdują się m.in. porcelanowe naczynia dalekowschodnie z drezdeńskiej kolekcji Augusta II Mocnego, wyroby pierwszej europejskiej manufaktury w Miśni, a także wytwórni w Berlinie, Wiedniu, Korcu, Baranówce i ceramika ćmielowska. Na uwagę zasługują także szkła z hut czeskich, śląskich, niemieckich i polskich, tworzone od baroku po dwudziestolecie międzywojenne. Galerię rzemiosła uzupełniają meble i zegary z prezentowanych epok.

Jak podkreślił dyr. Kotowski galeria po modernizacji w bardziej nowoczesny sposób udostępnia swoje zbiory. „Te współczesne, nowoczesne standardy ekspozycyjne uzyskaliśmy m.in. poprzez zmianę barw ścian, instalację ekranów, na których zawisły obrazy oraz podestów i gablot, w których prezentowane są obiekty rzemiosła artystycznego. Całość uzupełnia +specjalistyczne światło+, które pozwala na wyeksponowanie najciekawszych detali poszczególnych dzieł malarskich” - wyjaśnił.

Obecnie trwają prace konserwacyjne malowideł ściennych w Izbie Stołowej Górnej, tkanin i stropu w II Pokoju Senatorskim wraz z pięcioma obrazami: „Pożar Ławry Troickiej” i przedstawień personifikacji żywiołów - Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia. „Od kilku miesięcy trwają również prace przy elewacji pałacu, która zostanie odrestaurowana i odnowiona. Zakończyliśmy natomiast instalację systemów przeciwpożarowych i antywłamaniowych” – poinformował Kotowski.

Po zakończeniu remontu nad wejściem do pałacu znów pojawią się odtworzone figury posłów rosyjskich i szwedzkich, które zostały zdemontowane w XIX wieku.

Całkowity koszt modernizacji dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich wyniesie ponad 21,5 mln zł, z czego unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 to ok. 18 mln zł. Realizacja inwestycji potrwa do końca 2020 roku. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL