Kampania 1939

24.08.2019

W Łomży powstaje kolejny mural o tematyce historycznej

Rafał Roskowiński. Fot. PAP/A. Reszko Rafał Roskowiński. Fot. PAP/A. Reszko

Żołnierzy 33. Pułku Piechoty, którzy uczestniczyli w walkach we wrześniu 1939 r. upamiętnia najnowszy mural historyczny, który powstaje w Łomży (Podlaskie). Malowidło będzie odsłonięte 2 września podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Twórcą muralu - jak wielu innych w regionie - jest Rafał Roskowiński, twórca wielu murali o tematyce historycznej i patriotycznej. Dzieło powstaje na ścianie jednego z bloków mieszkalnych przy ul. Polowej w Łomży.

"Przedstawia +rzymski profil+ polskiego żołnierza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r." - czytamy w opisie. Będzie też napis: "Chwała bohaterom".

CZYTAJ TAKŻE

"Mural będzie odsłonięty 2 września po południu w ramach łomżyńskich uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej" - poinformował PAP Grzegorz Daniluk z kancelarii prezydenta Łomży.

Władze Łomży podają na stronie internetowej miasta, że mural będzie uzupełnieniem tego typu malowideł, które już są w mieście, np. marszałka Józefa Piłsudskiego, Leona Kaliwody - komendanta X Okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży, który zginął w Łomży 11 listopada 1918 r.

"Ten mural to ukłon w stronę obrońców Łomży z 33 Pułku Piechoty. Jest to też hołd złożony wszystkim żołnierzom września" - podkreśla cytowany na stronie miasta - autor muralu Rafał Roskowiński.

Władze Łomży podkreślały wcześniej przy okazji powstawania wcześniejszych murali, że takie malowidła nie tylko upiększają miasto, ale też spełniają rolę edukacyjną i popularyzują historię. W ostatnich latach w Łomży różne historyczne murale powstawały z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. (PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL