Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2018

W muzeum we Wschowie piąta edycja „Niedzielnych Zabaw w Muzeum”

Muzeum we Wschowie rozpoczyna piąta edycję „Niedzielnych Zabaw w Muzeum” – projektu edukacyjnego skierowanego do najmłodszych mieszkańców tego lubuskiego miasta. Pierwsze ze spotkań odbędzie się w niedzielę.

Zajęcia odbędą się na wystawie jubileuszowej „Z każdym rokiem cenniejsi. 50 lat Muzeum Ziemi Wschowskiej 1968-2018”i będą poświęcone skarbom kultury gromadzonym we wschowskim muzeum od początku działalności.

„Muzeum posiada piękne kolekcje malarstwa, których część znalazła się na tej wyjątkowej wystawie – właśnie je chcielibyśmy zaprezentować naszym niedzielnym gościom. A pokażemy je oczami historyka sztuki” – powiedziała Magdalena Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej.

Dodała, że celem cyklicznych spotkań jest popularyzowanie wiedzy o kulturze, historii regionu poprzez obcowanie z zabytkami i eksponatami, a także kreatywne działania warsztatowe polegające na współpracy dziecko – opiekun. Propozycja jest skierowana do dzieci w wieku do 12 lat.

Jak wyjaśniła, muzeum ma być dla najmłodszych miejscem kreatywnych działań, twórczych inspiracji i dobrej zabawy, dlatego głównym punktem niedzielnego popołudnia będą warsztaty. "Korzystając z jubileuszowej kroniki dokumentującej 50 lat działalności Muzeum wspólnie, dzieci i dorośli, stworzymy oś czasu, która potem ubarwi wystawę" - powiedziała Birut.

Tematyka tegorocznych warsztatów będzie dotyczyć, jak zawsze, wystaw czasowych, a także zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym regionu i szukaniem odpowiedzi na pytania jak o dobra kultury dba muzeum, a jak może chronić je każdy, nawet najmłodszy człowiek.

"Niedzielne zabawy w muzeum" miały swój początek w 2013 r. Zawsze obejmują okres roku szkolnego. Z szacunków wschowskich muzealników wynika, że dotychczas w spotkaniach tego cyklu wzięło udział około 1000 dzieci i ich opiekunów. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz 

mmd/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL