Kultura i sztuka po 1989 roku

05.02.2018

W piątek w Bytomiu premiera „Balu w Operze” w reżyserii Jerzego Stuhra

Studenci bytomskiego Wydziału Teatru Tańca przygotowali spektakl dyplomowy na postawie poematu Juliana Tuwima „Bal w Operze”. Premiera przedstawienia, reżyserowanego przez Jerzego Stuhra, odbędzie się w piątek w Teatrze Rozbark w Bytomiu.

Bytomski wydział jest częścią Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Spektakl przygotowali studenci IV roku.

„Poemat Tuwima to dyskusja o Polsce. Pisany w czasie rodzącego się w Polsce nacjonalizmu w drugiej połowie lat 30. z faszystowskim odcieniem, stał się dobrym materiałem do dyskusji ze studentami na temat obecnej sytuacji w naszym kraju” - ocenił reżyser przedstawienia prof. Jerzy Stuhr.

„To poezja pełna rytmu, która przeniesiona na scenę wyznaczyła chorografię naszych ruchów. W tym zbiorowym ćwiczeniu wykorzystaliśmy pełen tekst, dzięki któremu studenci mogą sprawdzić się w scenach zespołowych, jak i zadaniach indywidualnych. +Bal w Operze+ - satyryczny poemat o końcu pewnego świata który wraca zaskakując swoją aktualnością i energią z jaką odegrają go młodzi aktorzy” - dodał reżyser.

Pokazy spektaklu zaplanowano na 9, 10 i 11 lutego w Teatrze Rozbark, 13 lutego przedstawienie zostanie zaprezentowane w Pałacu Młodzieży w Katowicach

Bytomski Wydział Teatru Tańca to najmłodszy z wydziałów renomowanej krakowskiej uczelni, która wcześniej nosiła nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Pierwszych studentów zaczął kształcić w 2007 r. Powstał w Bytomiu na bazie działającego tam w latach 1991-2013 cenionego w świecie Śląskiego Teatru Tańca, założonego przez choreografa, obecnie wykładowcę i prodziekana wydziału Jacka Łumińskiego. (PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL