Kultura i sztuka po 1989 roku

14.06.2019

W Piotrkowie Trybunalskim otwarto „Mediatekę 800-lecia”

W Piotrkowie Trybunalskim otwarto w piątek „Mediatekę 800-lecia”. Jej budowa kosztowała ponad 35 mln zł. Dodatkowy milion zł na doposażenie obiektu przeznaczył resort kultury.

Obecna na uroczystości wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin zwróciła uwagę, że jest to obiekt przystosowany do współczesnych czasów, do potrzeb młodego pokolenia. Podkreśliła, że dla resortu młode pokolenie, czytelnictwo wśród młodego pokolenia, jest rzeczą najistotniejszą i najważniejszą.

Jak mówiła, ministerstwo szczególną uwagę zwraca na rozwój czytelnictwa w Polsce. "Bez czytania, bez nawyku czytania, który powinien być zakorzeniony przez rodzinę, szkołę a także przez instytucje publiczne, nie jest możliwe funkcjonowanie w nowoczesnych społeczeństwach" – powiedziała.

Według niej pojęcie obywatelstwa wymaga wiedzy, wymaga orientacji we współczesnym świecie; wymaga rozumienia literatury i rzeczywistości.

Przypomniała, że resort prowadzi szereg działań, które mają na celu wzmocnienie i rozwój czytelnictwa w Polsce; są programy, dzięki którym infrastruktura bibliotek znacznie poprawia się.

Prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak zauważył, że w piątek zainaugurowało działalność "wyjątkowe miejsce". To miejsca, gdzie – jego zdaniem – będzie można budować i wzmacniać wspólnotę lokalną na bazie kultury.

Zwrócił uwagę, że nowoczesny budynek Mediateki wpisuje się w otoczenie Starego Miasta. Prezydent jest przekonany, że to miejsce będzie służyło nie tylko piotrkowianom, ale również gościom, turystom przyjeżdżającym do Piotrkowa Trybunalskiego.

Otwarciu obiektu towarzyszyć ma akcja "Podaj książkę" polegająca na ustawieniu korowodu z mieszkańców, który dokonał symbolicznego przeniesienia ostatnich 800 książek ze starej do nowej siedziby książnicy.

W programie jest też piotrkowski festiwal nauki i techniki połączony z piknikiem rodzinnym. Zaplanowano m.in.: pokazy doświadczeń fizycznych, konkursy dla dzieci i dorosłych, eksperymenty z ciekłym azotem, pokaz druku przestrzennego oraz eksperymenty naukowe. Przez kilka kolejnych dni grupy zorganizowane będą oprowadzane po obiekcie.

Budowa trzykondygnacyjnego budynku zakończyła się na przełomie 2018/19 roku. Prace trwały 12 miesięcy. Dwa poziomy obiektu przeznaczone są m.in. na bibliotekę z otwartym dostępem do książek, część naukowo-techniczną, kawiarnię, aulę konferencyjną z funkcją sali kinowej oraz powierzchnię wystawową.

Jest miejsce zabaw dla dzieci, strefa młodzieżowa, a także czytelnia. Zamontowano wrzutnię na książki, dzięki której będzie można rozliczyć się z wypożyczonej pozycji bez konieczności wchodzenia do obiektu.

Powstał podziemny parking na ok. 50 samochodów. Cały obiekt nie posiada żadnych barier architektonicznych. Jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych.

Mediateka swoim kształtem nawiązuje do otwartej księgi, a przeszklone ściany utworzyły dwie osie widokowe: na Zamek Królewski i zabytkowe wieże piotrkowskich kościołów. Zagospodarowano teren wokół budynku. 

Decyzję o budowie Mediateki podjęto w 2017, roku jubileuszu 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL