Kultura i sztuka 1945-1989

04.09.2018

W weekend Krakowski Kiermasz Książki, poświęcony Stanisławowi Lemowi

Stanisławowi Lemowi będzie poświęcony Krakowski Kiermasz Książki, który odbędzie się w weekend na pl. Marii Magdaleny w stolicy Małopolski. W programie m.in. kiermasz książek, warsztaty drukarskie i kącik gastronomiczny.

12 września 2018 r. Stanisław Lem skończyłby 97 lat. Dedykując Lemowi kiermasz Kraków chce uczcić urodziny najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza science-fiction, futurologa i filozofa. Również w ub. r. we wrześniu miasto za pośrednictwem Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF) zorganizowało Krakowski Kiermasz Książki, poświęcony Lemowi.

Organizatorzy spodziewają się, że kiermasz przyciągnie tysiące osób. Edyta Krzysiak z KBF podkreśliła w rozmowie z PAP, że plac Marii Magdaleny niedaleko ulicy Grodzkiej jest miejscem chętnie odwiedzanym przez krakowian i turystów, więc nawet osoby nie wiedzące o wydarzeniu, a przechądzące Grodzką, zobaczą kiermasz.

W sobotę i niedzielę kilkunastu bukinistów, ale i księgarnie prezentować będą utwory Stanisława Lema. Oprócz wydań, adaptacji i wariacji na temat książek futurologa, znaleźć będzie można poezje, klasykę literatury światowej, wydawnictwa albumowe i komiksowe, pocztówki i albumy winylowych.

Dzięki współpracy ze środowiskiem lemologów i lemofilów program weekendowego kiermaszu wzbogacą wydarzenia towarzyszące, w tym warsztaty drukarskie – obowiązuje na nie rejestracja mailowa.

Dwudniowe warsztaty drukarskie poprowadzi znawca dawnej sztuki drukarskiej Tadeusz Grajpel. Uczestnicy poznają tajniki drukarstwa i złożą własnoręcznie pamiątkowe notesy z reprodukcjami postaci ze średniowiecznych bestiariuszy. Inspiracją podczas zajęć drukarskich mają być także postacie z lemowskiej „Cyberiady”.

W sobotę o filmowych adaptacjach dzieł Lema opowie pisarz Piotr Górski. Na niedzielę organizatorzy zaplanowali prelekcje humanisty i filozofia Jakuba Gomułki – opowie on o tym, czym dla Lema była futurologia. Na pl. Marii Magdaleny nie zabraknie kawy i lodów serwowanych z mobilnych riksz.

Oprócz Krakowskiego Kiermaszu Książki w sobotę odbędzie się LemCon – spotkanie miłośników twórczości Lema. Wydarzenie to odbędzie się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wstęp na LemCon – wykłady, dyskusje – jest wolny.

Stanisław Lem urodził się w 1921 r. we Lwowie, zmarł w 2006 r. w Krakowie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, twórcą powieści science-fiction, futurologiem. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem. Był odznaczony Orderem Orła Białego i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL