Kultura i sztuka po 1989 roku

06.09.2017

We Włoszech uroczyste obchody 10. rocznicy śmierci Luciano Pavarottiego

Luciano Pavarotti. Fot. PAP/EPA Luciano Pavarotti. Fot. PAP/EPA

Setki osób oddały hołd światowej sławy tenorowi Luciano Pavarottiemu w jego domu-muzeum koło Modeny w przypadającą w środę 10. rocznicę śmierci. Główne obchody rocznicy zorganizowano w Weronie.

Dom-muzeum artysty w Modenie, gdzie urodził się i zmarł, otworzyła rano dla tłumów jego wielbicieli wdowa Nicoletta Mantovani.

Towarzyszył jej burmistrz Modeny Gian Carlo Muzzarelli. "Luciano był uosobieniem energii, a ten dom jest jej pełen. Luciano jest wciąż dumą naszego miasta" - oświadczył.

Do domu artysty przybyła między innymi laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Rigoberta Menchu z Gwatemali. Jej krajowi dedykowany był w 1999 roku koncert dobroczynny zorganizowany przez tenora "Pavarotti & Friends" w jego rodzinnej Modenie.

Teren zwiedzania rezydencji Pavarottiego został właśnie powiększony o domową piwnicę, w której śpiewak przechowywał ogromną kolekcję wina.

"Pavarotti & Friends - emocje bez końca" - to tytuł rocznicowego koncertu, jaki odbędzie się w środę wieczorem w Arenie w Weronie. Wystąpią na nim dwaj tenorzy, z którym "Big Luciano" tworzył słynne trio: Placido Domingo i Jose Carreras, a także między innymi piosenkarze Zucchero i Eros Ramazzotti. Transmisję przeprowadzi telewizja RAI.

Obchody rocznicy rozpoczął we wtorek koncert w katedrze w Modenie, gdzie wykonano Requiem Giuseppe Verdiego. Przybyły setki osób.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL