Kultura i sztuka po 1989 roku

04.08.2019

Węgrzy laureatami Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle

Zespół Nadasdy z Budapesztu otrzymał Grand Prix 30. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Wiśle. To jedno z głównych wydarzeń 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W sobotę późnym wieczorem podczas koncertu finałowego Spotkań wręczone zostały nagrody.

Budapesztańską grupę Nadasdy tworzy trzydzieścioro młodych ludzi, w wieku od 16 do 25 lat. Wszyscy studiują lub pracują, a jednocześnie spędzają około pięciu godzin tygodniowo, ucząc się tradycyjnych tańców i pieśni pochodzących z różnych regionów Węgier i całej Kotliny Panońskiej. Zespół prezentuje folklor z regionów Szat¬mar, Rabakoez, Mehkerek, Palocfoeld i Transylwania. W składzie kapeli są skrzypce, altówka, kontrabas i klarnet.

Jurorzy Spotkań przyznali również cztery wyróżnienia. Zespół Danzares z Santiago w Chile otrzymał je "za przedstawienie dziedzictwa kulturowego mieszkańców Wyspy Wielkanocnej", a Jurosik z Michalovic na Słowacji "za wspaniałą technikę taneczną". "Za udane przedstawienie realiów życia pogranicza lachowsko-pogórzańskiego" uhonorowani zostali Mystkowianie z Mystkowa, a "za autentyczność i wierność tradycji" – Jasen z Saptinovci w Chorwacji.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta.

Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne na deskach wiślańskiego amfiteatru trwały od środy. Konkurowało w nich 15 zespołów, w tym 12 zagranicznych. Polskę reprezentowały trzy grupy – oprócz Mystkowian także Rzeszowiacy z Mielca i Andrychów z Andrychowa.

Tydzień Kultury Beskidzkiej dobiega końca. W Ujsołach minionej nocy w niebo wystrzeliły płomienie z ogniska zwanego hudą. „To olbrzymia konstrukcja, która liczy ok. 30 m. Nie lada sztuką jest taką hudę zbudować. Tajników jej budowy strzegą ujsolscy górale. Jej trzon stanowią cztery – długie na 30 m – żerdzie. Między nimi, we wnętrzu hudy, są gałęzie z naszych lasów. Gdy podkłada się ogień konstrukcja przeradza się w nieposkromiony żywioł. To zapiera dech w piersiach” – powiedział wójt Ujsół Tadeusz Piętka.

Samorządowiec dodał, że przygotowanie konstrukcji trwało ok. 2 tygodni. Pracowały przy tym trzy osoby. „Jedna podawała gałęzie z dołu, druga była na samej górze i na sznurze je wciągała, a trzeci układał” – powiedział Tadeusz Piętka.

Konstrukcję wieńczy kukła symbolizująca św. Wawrzyńca. „To na pamiątkę, że ten męczennik został spalony na stosie” – powiedział wójt.

CZYTAJ TAKŻE

Według przekazów zwyczaj palenia strzelistych ognisk w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca wywodzi się z XVII w. „To pradawne czasy, gdy powstawały Ujsoły. Wówczas, raz za razem, ziemię pustoszyły epidemie cholery. Wsi groziła zagłada. Wówczas najstarszy gazda - Wawrzyniec, miał proroczy sen, w którym widział słupy ognia. Sięgały nieba. Wizją podzielił się z miejscowym proboszczem parafii św. Wawrzyńca. Ten mu powiedział, by ułożył hudę i ją podpalił. Gazda tak zrobił i nocą, w wigilię św. Wawrzyńca, ją podpalił. Zaraza zniknęła, a Ujsoły ocalały. Od tego momentu, rok w roku górale palą u nas hudy” – powiedział wójt Piętka.

W niedzielę wieczorem w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu odbędą się ostatnie koncerty Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

W Jabłonkowie na Zaolziu świętują nasi rodacy mieszkający w Czechach. Gorolski Święto to najważniejsze w roku wydarzenie organizowane przez polską mniejszość narodową w tym kraju. W tym roku świętują po raz 72.

Choć Gorolski Święto trwa od piątku, jego kulminacja przypada właśnie w niedzielę. Po nabożeństwie ekumenicznym w jabłonkowskim kościele Bożego Ciała ulicami miasteczka do amfiteatru w Lasku Miejskim przejdzie barwny korowód. Zaprezentują się członkowie wszystkich kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, największej organizacji naszych rodaków mieszkających w Czechach. Na scenie w Lasku Miejskim wystąpią zespoły folklorystyczne m.in. z Zaolzia, Polski, Węgier i Słowacji. Wieczorem święto zakończy Gorolski Karnawał. Wokół amfiteatru Polacy prezentują wyroby rękodzielnicze oraz specjały góralskiej kuchni.

W tegorocznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej wzięło udział blisko 90 zespołów z Polski i zagranicy.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL