Polska po 1989 roku

16.02.2017 aktualizacja 18.03.2017

Wiceminister kultury: projekt ustawy ws. abonamentu RTV będzie gotowy w lutym

Wiceminister kultury Jarosław Sellin. Fot. PAP/M. Obara Wiceminister kultury Jarosław Sellin. Fot. PAP/M. Obara

Projekt ustawy usprawniający ściągalność abonamentu radiowo-telewizyjnego będzie gotowy jeszcze w lutym - zadeklarował w czwartek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Pytany o obniżkę abonamentu, odpowiedział: "można to rozważyć".

"Pan premier (Piotr) Gliński w czasie przeglądu resortów, w obecności pani premier, zobowiązał się, że w lutym z naszego resortu - ministerstwa kultury - taki projekt wyjdzie, będzie przedstawiony i będziemy go procedować wiosną" - zapowiedział na antenie Polsat News Sellin.

Wiceminister kultury pytany o to, kto będzie odpowiedzialny za ściąganie abonamentu RTV, odpowiedział: "Ja teraz nie odsłonię żadnego rąbka tajemnicy, bo rozwiązań jest dużo. Wszystkie są tak naprawdę przegadane w debacie publicznej w ostatnich kilku czy kilkunastu latach". "Na razie abonament ściąga Poczta Polska i uważam, że tak powinno pozostać" - dodał.

Sellin zwrócił uwagę, że Poczta Polska jest to "odbudowująca się na nowo struktura, dobrze, coraz solidniej funkcjonująca". "Nie widzę powodu, dlaczego temu operatorowi to odbierać" - dodał.

Pytany, kto będzie obowiązany do płacenia abonamentu, czy np. każdy, kto uzyskuje dochody, odparł: "Generalnie uważam, że powinna być zasada, tak jak w większości krajów europejskich, (...) że prawie wszyscy obywatele utrzymują media publiczne, ze względu na to, że one są ważne dla kultury narodowej, dla jakości debaty publicznej, dla edukacji". W jego ocenie "niezależnie od tego, czy obficie korzystamy z ich oferty, czy mniej, powinniśmy je utrzymywać solidarnie, tak jak utrzymujemy Operę Narodową, Teatr Narodowy czy ważne muzeum, choć nie zawsze te miejsce odwiedzamy".

Wiceminister kultury pytany, czy operatorzy kablówek i platform cyfrowych będą zobligowani do tego, żeby przekazywać dane o abonentach np. Poczcie Polskiej mówił, że jest to jedno z dyskutowanych rozwiązań. "Myślę, że jest dla wszystkich oczywiste, że ci, którzy mają podpisane umowy z operatorami kablówek bądź platform cyfrowych, satelitarnych, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że oni po prostu posiadają odbiorniki telewizyjne, choć nie zawsze są zarejestrowane, a w związku z tym abonamentu się nie płaci".

Sellin zapowiedział, że MKiDN spróbuje skonstruować taki mechanizm, który będzie satysfakcjonujący dla wszystkich - "dla obywateli i być może dla tych uczestników świata biznesu, jakimi są operatorzy kablówek czy platform cyfrowych i satelitarnych".

Wiceminister kultury powiedział, że jeżeli uda się rozszerzyć skalę płatników, to można też rozważyć obniżenie opłaty abonamentowej. "Szerokość podatników może spowodować, że ta opłata nie musi być taka jak dziś" - uważa Sellin. Jego zdaniem opłata "nie jest aż tak uciążliwa w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ale (...) można rozważyć, żeby była niższa". (PAP)

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL