Kultura i sztuka po 1989 roku

05.04.2017 aktualizacja 24.07.2017

Wicepremier Gliński podpisał umowy o dofinansowaniu instytucji kultury w Łodzi

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/L. Szymański Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Fot. PAP/L. Szymański

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w środę w Łodzi umowy o dofinansowaniu instytucji kultury w tym mieście. Umowy dotyczą przekazania pieniędzy na rewitalizację Pałacu Poznańskich oraz na dofinansowanie projektu - Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

"To bardzo przyjemna chwila, bo to moment, kiedy realizujemy dobre decyzje i sensowy kierunek wydawania środków publicznych" - przyznał po złożeniu podpisu pod dokumentami szef MKiDN.

Zgodnie z podpisanymi umowami, pieniądze przyznane przez resort kultury, a pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ), przeznaczone zostaną na rozwój Narodowego Centrum Kultury Filmowej działającego przy EC1 Łódź–Miasto Kultury w Łodzi (ok. 26 mln zł) oraz na rewitalizację, modernizację i poprawę infrastruktury zabytkowego Pałacu Poznańskich, w którym mieści się Muzeum Miasta Łodzi (ok. 14 mln zł).

Minister zwrócił uwagę, że to kolejne projekty związane z instytucjami kultury w Łodzi, którym zostało przyznane dofinansowanie. W sumie jest ich osiem, a łączne dofinansowanie wyniosło blisko 128 mln zł.

Prace przy rewitalizacji Pałacu Poznańskich mają rozpocząć się w połowie 2017 r. i obejmą m.in. remont elewacji gmachu oraz przebudowę piwnic, w których powstanie nowa przestrzeń wystawiennicza Muzeum Miasta Łodzi. Zdaniem prezydent miasta Hanny Zdanowskiej, natychmiastowy i gruntowny remont Pałacu Poznańskich jest niezbędny. Według niej, to ostatnia chwila, aby przywrócić świetność gmachu.

Pozyskane pieniądze wystarczą jedynie na pierwszy etap rewitalizacji i modernizacji Pałacu Poznańskich. Stworzona została koncepcja trzech kolejnych etapów prac, które mogłyby być przeprowadzone w następnych latach. Szacunkowy koszt wszystkich prac to ok. 100 mln zł. Tymczasem maksymalna kwota dofinansowania, o jaką magistrat mógł ubiegać się w ramach POIŚ, wynosi 5 mln euro. Do uzyskanych 14 mln zł miasto dołoży ponad 6,5 mln zł.

Ok. 26 mln zł unijnego dofinansowania otrzyma Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF). Pieniądze przeznaczone mają być m.in. na wystawę "Kino Polonia" prezentującą historię i ewolucję polskiego kina, która ma być jedną z najbardziej imponujących w Europie; będzie to ekspozycja multimedialna, interaktywna i narracyjna.

Mówiąc o Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Gliński przyznał, iż liczy, że ten projekt "nabierze dynamiki". "To będzie nowa, bardzo ciekawa instytucja kultury w Łodzi. Kolejna filmowa, ale mam nadzieję, że dobrze będą wyglądały relacje między nią a tymi, które już w mieście funkcjonują od dawna" - mówił. (PAP)

jaw/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL