Kultura i sztuka po 1989 roku

14.04.2018

Wicepremier Szydło zapowiada wsparcie działalności kulturalnej seniorów i dla twórców kultury ludowej

Program wsparcia kultury w klubach seniora w małych miejscowościach oraz wprowadzenie programu wsparcia dla zespołów regionalnych i innych twórców kultury ludowej zapowiedziała podczas sobotniej konwencji PiS wicepremier Beata Szydło. Wprowadzimy bon, który będzie przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi od 16 do 25 r, którzy nie pracują i się uczą - mówiła.

Szydło przypomniała program polityki senioralnej opracowany w ministerstwie rodziny. Zapowiedziała wsparcie dla działalności artystycznej klubów seniora. "Po to, żeby w tych klubach osoby, które mają takie zacięcie artystyczne, mogły realizować swoje marzenia i pasje" - dodała. Zapowiedziała przygotowanie programu wsparcia kultury w małych ośrodkach.

"Bardzo ważnym elementem naszego życia – poza tym, że cały czas musimy myśleć o bieżących sprawach – jest to, co wiąże się z kulturą, szczególnie dla osób starszych. Chcemy zaproponować projekty kierowane głównie do samorządów wiejskich i miejsko-wiejskich, miejscowości, które są w trudnej sytuacji" - zadeklarowała Szydło.

Według niej oprócz projektów infrastrukturalnych takie działania "dla budowania tożsamości, poczucia wspólnoty tych społeczności są niezwykle istotne".

"Musimy chronić to, co mamy najcenniejsze" - podkreśliła w sobotę w Warszawie wicepremier. "Między innymi jest to kultura ludowa, nasza tradycja ludowa, to wszystko co tworzyło i budowało naszą tożsamość - i tak pięknie jest w tej chwili kultywowane w małych miejscowościach przez zespoły regionalne, przez twórców ludowych" - podkreśliła wicepremier.

Szydło dodała, że ten program jest jej szczególnie bliski z uwagi na to, że jest z wykształcenia etnografem. "Czasami niektórzy sobie pokpiwali z tego, że ja kocham tę dziedzinę" - zaznaczyła. 

Szydło, która wcześniej podczas konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy mówiła o dzieciach, zauważyła, że "dzieci rosną, ale jest też młodzież, o którą musimy zadbać". "A ona, wydaje nam się, że powinna mieć szanse na to, by móc realizować swoje hobby, pasje, swoje marzenia" - podkreśliła.

"A więc wprowadzimy bon, który będzie przeznaczony na zajęcia kulturalne i sportowe dla młodych ludzi od 16 do 25 roku, oczywiście dla tych, którzy nie pracują, którzy się uczą" - zapowiedziała wicepremier. (PAP)

brw/ rbk/ mro/ par/

kflo/ rbk/ mro/ par/

wni/ rbk/ mro/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL