Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2019

Widowisko w Zabrzu uczci rocznicę wyborów 1989 r.

Muzycznym widowiskiem, mającym opowiadać o zmaganiach Polaków walczących o wolność i niepodległość, uczci 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów w Polsce Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie odbędzie się 2 czerwca wieczorem na promenadzie Areny Zabrze.

Jak poinformował w środę zabrzański magistrat, który we współpracy z Metropolią przygotowuje niedzielny koncert „Wolność to wybór”, wystąpią w nim m.in. Katarzyna Cerekwicka, Natalia Sikora, Marie Napieralska, Marek Piekarczyk i Łukasz Zagrobelny. Całość – wzbogacona oprawą świetlną i multimedialną - odbędzie się o godz. 21. przy stadionie w Zabrzu.

Cytowana w informacji miasta jego prezydent Małgorzata Mańka-Szulik oceniła, że rocznica wyborów z 1989 r. to znakomity powód do świętowania. „Rzadko myślimy o wyjątkowych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym kraju, ale ten czerwcowy czas skłania nas do refleksji. I nie tylko refleksyjnie, ale też rozrywkowo zapraszamy na Arenę Zabrze” - powiedziała Mańka-Szulik.

„Na jej promenadzie będziemy wspominać, jak to było w 1989 r., kiedy rodziły się wielkie emocje, rodziła się wielka sprawa. Będziemy wspominać, ale będziemy też bawić się. Cieszmy się, bo od 30 lat mamy wpływ na to, co dzieje się wokół nas – i od nas naprawdę coś zależy” - podkreśliła prezydent Zabrza.

Dyrektor przygotowującego wydarzenie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu Wiesław Śmietana zaznaczył, że będzie to „widowisko historyczno-muzyczne”. „Będziemy pomiędzy występy artystów wplatać część historyczną. Na telebimach będzie można zobaczyć historyczne zdjęcia wyciągnięte z archiwów Telewizji Polskiej i Europejskiego Centrum Solidarności” - wyjaśnił Śmietana.

Wydarzenie dofinansowuje dotacja celowa z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – w wysokości 1,35 mln zł. Przedstawiciele 41 miast i gmin GZM zdecydowali o jej przyznaniu podczas ostatniej sesji zgromadzenia Metropolii, 17 maja br. Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, 30. rocznica wolnych wyborów w Polsce to święto demokracji i samorządności.

„Transformacja zapoczątkowana 4 czerwca 1989 r. dała impuls do przemian gospodarczych i społecznych, których efektem jest zrównoważony rozwój Polski. Koncert plenerowy upamiętniający to wydarzenie przyczyni się do upowszechnienia wiedzy na temat znaczenia procesów demokratycznych” - wskazano w uzasadnieniu.

Jak zaznaczono, w widowisku wykorzystane zostaną dwie sceny, na których prezentowane będą utwory i wydarzenia sprzed i po 1989 r. Zapowiedziano „lekką i nowoczesną narrację”. Całość ma „w sposób atrakcyjny, a zarazem godny, upamiętnić jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski”. Wydarzenie ma również sprzyjać integracji mieszkańców Metropolii.

Metropolitalny koncert w Zabrzu to jedno z dwóch wydarzeń, które odbędą się w niedzielę w regionie dla uczczenia rocznicy wyborów 1989 r. W Katowicach tamtejszy samorząd na Placu Sejmu Śląskiego o godz. 20 zorganizuje plenerowy koncert "Wolność z nami/Freedom with us".

Grupa SBB w oryginalnym składzie, wraz z zaproszonymi gośćmi (wśród nich Sebastian Riedel, Andrzej Nowak i Abradab), wykona m.in. utwory z płyty SBB „Follow my dream". Album nagrany w Niemczech w 1977 r. miał silny kontekst polityczny - odnoszące się do tematu wolności teksty były odczytywane w kraju jako wyraz niezgody na panujący ustrój.

Główne obchody 30-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów odbędą się w Gdańsku. W programie imprez, które złożą się na organizowane tam w dniach 1-11 czerwca br. Święto Wolności i Solidarności, jest ponad sto wydarzeń kulturalnych, m.in. spektakle teatralne, koncerty, wystawy i promocje publikacji książkowych.

We wtorek 4 czerwca w południe, na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności, zaplanowano wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i proklamację Deklaracji Wolności i Solidarności. Tego samego dnia po południu na Długim Targu przewidziany jest wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności oraz odegranie hymnu Europy.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL