Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2019 aktualizacja 16.01.2019

Jubileuszowy 40. Przegląd Piosenki Aktorskiej - w marcu

Koncert holenderskiej wokalistki Sevdalizy, spektakl, w którym brytyjski zespół The Tiger Lillies zmierzy się z polską literaturą i podwodny koncert duńskiej grupy Between Music, odbędą się podczas 40. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który w dniach 22-31 marca odbędzie się we Wrocławiu.

„Chciałbym, żeby ta 40. edycja nie była podsumowaniem, końcem, ale żeby była pretekstem do dyskusji o tym, co jeszcze może się wydarzyć w świecie piosenki aktorskiej. Staramy się też do tegorocznej edycji zaprosić jak największą liczbę gości, którzy tworzyli przez lata ten festiwal” - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny Przeglądu Piosenki Aktorskiej Cezary Studniak.

Studniak nawiązał do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zaatakowany nożem w trakcie niedzielnego finału WOŚP. „Na pewno podczas PPA będziemy się odnosić do tego zdarzenia. Nie ma zgody na tak daleko posunięte zło. Musimy jednoznacznie wyrazić swój sprzeciw na przejawy wszelkiej agresji. Przyzwolenie na język nienawiści, na narzucanie swojego zdania, jest w naszym kraju w tej chwili nagminne, w związku z tym bardzo niebezpieczne i powinniśmy silnie powiedzieć temu zjawisku: nie” – podkreślił Studniak.

Koncert holenderskiej wokalistki i reżyserki o irańskich korzeniach Sevdalizy, odbędzie się trzeciego dnia festiwalu na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol. „W utworach artystki słychać trip hop, muzykę elektroniczną, odrobinę europejskiej muzyki klasycznej i sporo wpływów perskiej muzyki tradycyjnej. Bardzo silnie koncentruje się na kobietach, ich prawach, potędze kobiecej natury. To bardzo wyjątkowa i enigmatyczna postać” - wyjaśnił Studniak.

Z kolei podczas spektaklu „Cafe Tiger Lillies” w reżyserii Jerzego Lacha, z tekstem Tadeusza Różewicza „Wyszedł z domu” zmierzy się brytyjska grupa The Tiger Lillies oraz polscy aktorzy.

Wśród zagranicznych gości Studniak wymienił także francuskich artystów, którzy w spektaklu „DJ set (sur) ecoute”, opowiedzą o istocie słuchania.

W programie festiwalu znalazł się również podwodny koncert duńskiej grupy Between Music. Artyści zaśpiewają i zagrają na specjalnie spreparowanych instrumentach, zanurzeni w akwariach.

Odbędzie się także oparty na tekstach Haliny Poświatowskiej spektakl „Puls”. Wystąpią w nim m.in. Wojciech Waglewski, Paulina Przybysz i Renata Przemyk.

Podczas koncertu „Przybora na 102”, Magda Umer i kabaret Mumio wykonają najbardziej znane piosenki Kabaretu Starszych Panów. W programie znalazł się także spektakl „Wieloryb The Globe” w reżyserii Evy Rysovej. Tekst powstał z myślą o aktorze Krzysztofie Globiszu, który powraca do zdrowia po przebytym kilka lat temu udarze mózgu.

Koncert Galowy wyreżyseruje w tym roku Wojciech Kościelniak. Na Galę zatytułowaną „Koniec” złoży się 18 utworów z kanonu piosenki aktorskiej w nietypowych interpretacjach - twórcy spróbują skłonić widzów do zastanowienia, czym jest tytułowy koniec i co się za nim kryje.

Nieodłącznym elementem PPA jest Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Jego finałem jest koncert składający się z dwóch części. Pierwsza, którą wyreżyseruje Martyna Majewska to występ laureatów Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Część druga to wyreżyserowany przez Marcina Libera spektakl „Out of the system” inspirowany filmem science-fiction „THX 1138” George’a Lucasa z 1971 roku. „Będzie to opowieść o cenzurze, o inwigilacji, o systemie, który w żaden sposób nie jest w stanie sprawić, że jesteśmy twórczy, i mamy swoje zdanie. Spektakl będzie opowiadał o pieśniach, które towarzyszyły wielu przewrotom, rewolucjom, a które być może za chwilę będą zakazane” – wyjaśnił Studniak.

Organizatorem PPA jest wrocławski Teatr Muzyczny Capitol. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL