Kultura i sztuka po 1989 roku

20.09.2019

Wybitny pianista Piotr Paleczny z recitalem chopinowskim w Rogowie

Koncert pianisty Piotra Palecznego w ramach cyklu „Z Klasyką przez Polskę” w Rogowie. Fot. PAP/R. Zawistowski Koncert pianisty Piotra Palecznego w ramach cyklu „Z Klasyką przez Polskę” w Rogowie. Fot. PAP/R. Zawistowski

Wybitny pianista Piotr Paleczny wystąpił w piątek wieczorem z recitalem utworów Fryderyka Chopina w Rogowie (woj. łódzkie). Wysoka kultura powinna być wszędzie dostępna w jednakowym stopniu – podkreślił, otwierając wydarzenie, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Koncert prof. Piotra Palecznego - jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, laureata wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, w tym Konkursu Chopinowskiego w 1970 r. - odbył się w ramach zainaugurowanego niedawno projektu "Z klasyką przez Polskę". Przedsięwzięcie to ma na celu dotarcie do mniejszych miast, miasteczek i gmin z programami muzycznymi poświęconymi muzyce klasycznej.

CZYTAJ TAKŻE

"To jest już kolejny koncert - dziś w Rogowie Piotr Paleczny. Paleczny w Rogowie - to już samo mówi za siebie (...). Wysoka kultura powinna być wszędzie dostępna w jednakowym stopniu" - podkreślił tuż przed koncertem Gliński, zachęcając melomanów zgromadzonych w sali Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie do wysłuchania muzyki Fryderyka Chopina.

Minister zapewnił, że tego rodzaju koncerty będą odbywać się w niewielkich miejscowościach w całej Polsce - planuje się, że odbędzie się ich od 100 do 150 - tylko do końca tego roku zaplanowano ok. 50. "To jest pomysł - najwybitniejsi wszędzie, gdzie to jest możliwe. Przedstawiamy najróżniejsze koncerty wybitnych polskich wykonawców w małych miejscowościach - tam, gdzie nie zawsze dociera żywa muzyka klasyczna" - powiedział szef MKiDN.

"Uważamy, że właśnie pokazanie tej sztuki muzyki klasycznej w najlepszej wersji, z tzw. najwyższej półki, daje gwarancję, że coraz więcej osób się w tym zakocha, polubi i będzie kontynuować te tradycje" - mówił pomysłodawca projektu "Z klasyką przez Polskę" Marcin Rudziński.

Pomysłodawcą projektu "Z klasyką przez Polskę" jest Marcin Rudziński - przez 30 lat tenor i solista Warszawskiej Opery Kameralnej, który obecnie zajmuje się popularyzowaniem muzyki klasycznej. "Uważamy, że właśnie pokazanie tej sztuki muzyki klasycznej w najlepszej wersji, z tzw. najwyższej półki, daje gwarancję, że coraz więcej osób się w tym zakocha, polubi i będzie kontynuować te tradycje" - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Rudziński.

CZYTAJ TAKŻE

"Muzyka klasyczna to nasze dziedzictwo i naprawdę musimy walczyć wszelkimi metodami, żeby to nie zaginęło i trwało" - dodał.

Inicjatywę organizuje Polski Impresariat Muzyczny działający w ramach Instytutu Muzyki i Tańca dzięki wsparciu ministra kultury i pod jego patronatem. Całość programu finansowana jest przez MKiDN; jego koszt - jak podał minister - wynosi ok. jednego miliona złotych.

"Myślę, że to są dobrze wydane pieniądze" - ocenił Gliński i wyraził nadzieję, że słuchacze koncertów będą jak najczęściej wracać do muzyki klasycznej.

Prof. Piotr Paleczny (ur. 1946) to nie tylko pianista, ale także pedagog muzyczny. Prowadzi klasę fortepianu w Akademii Muzycznej w Warszawie; ponadto jest mentorem na kursach mistrzowskich, organizowanych dla pianistów w Warszawie, Tokio, Hamamatsu i Londynie. Często występuje jako juror międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jako pianista w swoim repertuarze preferuje koncerty fortepianowe polskich kompozytorów (Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego), przyczyniając się w ten sposób do popularyzacji polskiej kultury. (PAP)

nno/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL