Kultura i sztuka po 1989 roku

17.01.2017

Wystawa poświęcona historii kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze

Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Źródło: Wikimedia commons Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Źródło: Wikimedia commons

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przygotowuje wystawę pt. „100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017”. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów sakralnych w mieście. Ekspozycja zostanie otwarta 25 stycznia.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Alicja Błażyńska, kamień węgielny pod budowę tego kościoła w niemieckim Gruenbergu położono w marcu 1915 roku, a w styczniu dwa lata później świątynia została oddana do użytku i służy wiernym do dziś.

Na wystawie przedstawiono dzieje budynku – proces budowy obiektu oraz plany architektoniczne obrazujące jego dawny i obecny wygląd, a także sylwetki twórców i donatorów obiektu.

„W tym miejscu warto przypomnieć, że fundatorem świątyni był Georg Beuchelt, który zapisał się w pamięci zielonogórzan jako przemysłowiec i twórca Fabryki Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt & Co, która stała się bazą do utworzenia po wojnie znanej później w całym kraju fabryki wagonów Zastal” - powiedziała rzeczniczka.

Na ekspozycji zostaną przedstawione także dzieje parafii pw. Najświętszego Zbawiciela już w powojennej Zielonej Górze i działalność jej czterech proboszczów – ks. proboszcza Wincentego Kowalskiego, ks. proboszcza Konrada Herrmanna, ks. proboszcza Zbigniewa Stekiela i ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego, których posługa kapłańska i zaangażowanie społeczne odcisnęły piętno na życiu miasta.

Atrakcją przygotowanej ekspozycji jest ponad stuletnia makieta świątyni odkryta niedawno w wieży kościelnej przez obecnego proboszcza ks. Maciejewskiego i do tej pory nie pokazywana. Obiekt ten – dziś nieco uszkodzony – to gipsowa bryła kościoła wykonana jeszcze przed powstaniem budynku, zapewne jako materiał poglądowy dla przyszłych użytkowników świątyni.

„Widoczne na makiecie detale architektoniczne: m.in. okna, drzwi, rzeźby, portale wejściowe, oddają naturalny charakter budowli i dzięki temu możemy przyjrzeć się kościołowi bardzo dokładnie i z każdej niemal strony. To taki kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w miniaturze” - dodała Błażyńska.

Na ekspozycji będzie także okazja do zapoznania się z archiwalną dokumentacją techniczną z lat 1915-1917 dotyczącą budowy obiektu. Materiały te „ukryte” od ponad 100 lat w archiwum kościelnym zostaną zaprezentowane szerszej publiczności po raz pierwszy. Są to teczki, w których przechowywano dokumenty związane z budową świątyni: rysunki techniczne, plany architektoniczne czy korespondencja prowadzona przez architektów i budowniczych z wykonawcami, a także preliminarze budżetowe.

„Wystawa 100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017” powstaje dzięki udostępnieniu zbiorów archiwalnych przez ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego pracownikom Muzeum Ziemi Lubuskiej w listopadzie 2016 roku oraz dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein i Lubuskiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze.

Ekspozycja będzie czynna od 25 stycznia do 19 marca tego roku. (PAP)

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL