Kultura i sztuka po 1989 roku

12.08.2019

XI Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych z udziałem 350 instrumentalistów

Źródło: www.brassacademy.eu Źródło: www.brassacademy.eu

350 instrumentalistów z Polski i z zagranicy przyjedzie do Kalisza, by wziąć udział w XI Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych. To kolejna ważna muzyczna impreza w Kaliszu – powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezydent miasta Krystian Kinastowski.

Koncerty rozpoczną się 17 sierpnia i potrwają do 23 sierpnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

XI Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych to tygodniowy kurs mistrzowski dla wszystkich klas instrumentów dętych blaszanych (trąbki, waltorni, puzonu, eufonium, tuby), a także perkusji, saksofonu, rogów myśliwskich i orkiestr dętych.

"Akademia to nie tylko nauka, ale też koncerty. Na estradzie zaprezentują się zarówno uczniowie, jak i ich mistrzowie – z Polski, ale też m.in. z Rumuni, Brazylii, Argentyny, USA, Hiszpanii i z Litwy" – powiedział pomysłodawca Akademii prof. dr hab. Roman Gryń.

Profesor Roman Gryń jest trębaczem. Od 17 lat kieruje Katedrą Instrumentów Dętych w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego.

CZYTAJ TAKŻE

Organizatorem wydarzenia w Kaliszu jest Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Melcera.

Celem Akademii jest umożliwienie utalentowanej młodzieży kontaktu z szerokim gronem solistów i pedagogów z Polski i zagranicy. Młodzież szkolna – jak podkreśliła dyrektor PSM Maria Pawelec – ma możliwość wzbogacenia i rozwinięcia swoich umiejętności praktycznych w grze na instrumentach.

"Każdy z uczestników ma także możliwość wysłuchania wykładów dotyczących sposobów ćwiczenia, jak też poznania najnowszych technik gry. Akademia daje uczestnikom również okazję do zaprezentowania swoich umiejętności szerokiej publiczności podczas koncertów w Kaliszu" – dodała dyrektor.

Pierwszy koncert orkiestry dętej odbędzie się w sobotę 17 sierpnia o godz. 16.00 na Głównym Rynku w Kaliszu.

"W niedzielę, o godz. 19.30 zaplanowano inaugurację Akademii, wysłuchamy wówczas koncertu poświęconego Józefowi Walczyńskiemu – propagatorowi kultury, wychowawcy młodzieży i działaczowi sportowemu" – powiedziała Maria Pawelec.

CZYTAJ TAKŻE

Od poniedziałku do środy zaplanowano koncerty – o godz. 14.15 w kaliskiej bazylice, a o godz. 19.30 w szkole muzycznej.

W środę na Głównym Rynku zagra Big Band Powiatu Ostrowskiego wraz z jazzmanem Charlim Greenem (USA). W czwartek o godz. 14.00 przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu wystąpią orkiestry dęte. Po koncercie, w bazylice, zagra trębacz z Włoch Marco Pierobon.

"Na wielki finał zapraszamy przed kaliski ratusz w piątek o godz. 16.00. Wystąpi wówczas 350 instrumentalistów" – powiedział wicedyrektor PSM I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu Liwio Szumała.

Festiwalowi – jak powiedziała Maria Pawelec – będzie towarzyszyło "mnóstwo spontanicznych wydarzeń muzycznych. Przeróżne dźwięki usłyszymy w parku, przed ratuszem, przy pomniku Adama Asnyka czy przy Baszcie Dorotce" – powiedziała.

Zdaniem organizatorów impreza z roku na rok coraz bardziej się rozwija. W pierwszych edycjach festiwalu brało udział około 70 osób, obecnie będzie 350 wykonawców.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska

bak/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL