Kultura i sztuka po 1989 roku

03.12.2019

XIII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Piękna trzydziestoletnia”

Twórczość literacka ostatniego trzydziestolecia to główny temat XIII Festiwalu Puls Literatury. Spotkania z pisarzami i poetami, konkursy literackie, debaty i koncerty będą odbywać się w Łodzi od środy do niedzieli.

Organizowany przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Festiwal ma na celu upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. W tym roku jego głównym tematem będzie twórczość literacka po 1989 roku.

"Festiwal rozpocznie w środę panel dyskusyjny +Piękna trzydziestoletnia. Literatura po 1989 roku+ z udziałem Ingi Iwasiów, Przemysława Czaplińskiego i Jerzego Jarniewicza; poprowadzi go Justyna Sobolewska. Tego samego dnia zaprosimy na spotkanie z ubiegłoroczną laureatką Nagrody im. Tuwima Izabelą Morską, która będzie mówić o swojej nowej powieści +Znikanie+" – powiedziała PAP Marta Zdanowska z Domu Literatury.

W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim i jego "Dziennikiem" podsumowującym ostatnie trzydziestolecie w literaturze polskiej, z Zytą Rudzką, podejmującą w swojej ostatniej książce tematykę kobiet i starości oraz Łukaszem Orbitowskim, który będzie mówił o swoim niedawno wydanym "Kulcie".

"Na pewno warto zjawić się w czwartek na spotkaniu z poetą Marcinem Świetlickim, buntownikiem i outsiderem w literaturze polskiej. Natomiast cała sobota poświęcona będzie poezji, m.in. rozstrzygnięty zostanie konkurs na debiut poetycki im. Jacka Bierezina – starszy niż cały nasz festiwal" – dodała Zdanowska.

Pełny program Festiwalu, na który składa się szereg spotkań z pisarzami, publicystami i poetami, debat, a także wernisaże dwóch wystaw, koncerty, warsztaty translatorskie i konkursy literackie, można znaleźć na stronie internetowej Domu Literatury w Łodzi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w wysokości 50 tys. zł za "twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych". Tradycja jej przyznawania przez miasto Łódź sięga 1927 roku; nagrodę reaktywowano w 2013 roku i wtedy jej patronem został Tuwim.

Do tej pory Nagrodę otrzymali: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, i Izabela Morska (Filipiak).  W tym roku na liście nominowanych znaleźli się Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki, Jerzy Pilch i Małgorzata Szejnert.

Wybrany przez kilkuosobowe jury laureat zostanie przedstawiony w niedzielę podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, którą poprowadzi poeta Bronisław Maj. Tego wieczoru wystąpią również Pablopavo i Ludziki.

Nazwa organizowanego w Łodzi po raz 13. Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-81 nieregularnika "Puls", ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym "pulsem" literatury. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL