II Rzeczpospolita

10.02.2015 aktualizacja 19.07.2016

"Zaślubiny Polski z morzem" w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego

Obraz Wojciecha Kossaka "Zaślubiny Polski z morzem". Fot. PAP/J. Kamiński Obraz Wojciecha Kossaka "Zaślubiny Polski z morzem". Fot. PAP/J. Kamiński

Obraz "Zaślubiny Polski z morzem" Wojciecha Kossaka trafił do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. W 95. rocznicę odzyskania dostępu Polski do Bałtyku kupione z rąk prywatnych płótno zostało uroczyście zaprezentowane.

W uroczystości wzięli udział prezydent Bronisław Komorowski i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

"Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu. Myślę, że dzisiaj, kiedy mamy po wielokroć dłuższe wybrzeże i łatwiejszy dostęp do mórz i oceanów świata, warto przypominać ten czas i moment, kiedy to wszystko się ważyło - czy będziemy ponownie społeczeństwem, narodem, państwem morskim, czy też nie" - powiedział prezydent.

"Słusznie jesteśmy dumni z tego, że ten stu kilkudziesięciu zaledwie kilometrowy odcinek polskiego wybrzeża, odzyskany za przyczyną także gen. Józefa Hallera i jego żołnierzy, był dumą Polski okresu międzywojennego, bo był realizacją wielkiego narodowego marzenia o obecności na morzu" - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski podkreślił, że zakup obrazu, który od teraz będzie częścią zbiorów muzeum, traktuje trochę jako prezent, bo - jak przypomniał - przez 18 lat pełnił funkcję prezesa Polskiej Ligi Morskiej i często 10 lutego organizował w Pucku uroczystości rocznicowe zaślubin Polski z morzem. "To nie jest najlepsza data do obchodzenia tego rodzaju pięknych rocznic, bo nad Bałtykiem zawsze jest wtedy albo mróz, albo wiatr, albo inna słota. Ale też pomaga pobudzać wyobraźnię - również o tym, jak niełatwe było odzyskanie przez Polaków dostępu do wybrzeża morskiego. Dostęp ten był i jest dla nas cenny" - podkreślił.

Datowane na 1930 r. płótno przedstawiające wydarzenia z 10 lutego 1920 r., kiedy to gen. Haller wrzucił do Bałtyku pierścień, zostało zakupione dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU.

Prezydent podziękował za tę "hojność, która ma wzbogacić naszą wyobraźnię". "Tak już jesteśmy skonstruowani, że łatwiej doceniamy, pamiętamy o ważnych wydarzeniach, jeśli potrafimy je sobie wyobrazić. Niewątpliwie i ten, i wiele innych obrazów Kossaka zapłodniły polską wyobraźnię i zbudowały nasz sposób myślenia i pamiętania o żołnierzach polskich" - mówił prezydent.

Szef MON Tomasz Siemoniak zaznaczył zaś, że polska miłość do morza w 2016 r. "powinna znaleźć materialny wyraz w postaci nowych okrętów dla Marynarki Wojennej".

10 lutego 1920 r. dowódca Frontu Pomorskiego gen. broni Józef Haller na rozkaz naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie w wody Zatoki Puckiej platynowego pierścienia przekazanego przez gdańską Polonię.(PAP)

ann/ gma/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL