Kultura i sztuka po 1989 roku

26.01.2020

„Zemsta” Teatru Dramatycznego w Białymstoku zostanie zagrana na Ukrainie

Spektakl „Zemsta” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zostanie zagrany w Narodowym Ukraińskim Teatrze we Lwowie – podaje białostocki teatr. Przedstawienie będzie można obejrzeć tam we wtorek wieczorem.

Lwów to kolejne miejsce, gdzie zostanie zagrana "Zemsta", która swoją premierę na deskach białostockiego teatru miała w lutym 2018 roku. Poza granicami przedstawienie mogła obejrzeć też - jak informuje teatr - publiczność 20. edycji międzynarodowego festiwalu "Bharat Rang Mahotsav" w Indiach, a także w dwóch teatrach na Białorusi.

"Zemstę" wyreżyserował Henryk Talar. Jak mówiła wcześniej PAP Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego w Białymstoku, reżyserowi zależało na tym, aby "jego Fredro był zgodny z literą utworu, ale duchem bardzo współczesny". W białostockiej realizacji główne męskie role grają kobiety.

Zespół wyjdzie do Lwowa w poniedziałek z samego rana by dotrzeć na miejsce tego samego dnia, a we wtorek rozpocznie przygotowania - poinformowała PAP Zaniewska. Spektakl w lwowskim teatrze zostanie pokazany we wtorek o godz. 18.

Jak mówi dyrektor Teatru Dramatycznego w Białymstoku Piotr Półtorak, wyjazd na Ukrainę jest możliwy dzięki nawiązanej wcześniej współpracy z dyrekcją lwowskiego teatru podczas festiwalu "Kierunek Wschód", organizowanego od trzech lat przez białostocki teatr. "Dzięki temu przeglądowi udało nam się nawiązać współpracę z niezwykle cenionymi teatrami i mamy szansę zaprezentować nasze spektakle widzom w różnych krajach" – powiedział Półtorak.

Ideą festiwalu "Kierunek Wschód" jest prezentacja kultury pogranicza, a do Białegostoku zapraszane są przede wszystkim teatry zza wschodniej granicy Polski. Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej w 2018 roku w ramach festiwalu pokazał swój spektakl "Rewizor".(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL