Inne

14.01.2014 aktualizacja 19.07.2016

Złote Krzyże Zasługi m.in. dla Frąckowiak, Woźniaka, Zielińskiego i Zaryan

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak wręcza odznaczenie Halinie Frąckowiak. Fot. PAP/R. Pietruszka Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak wręcza odznaczenie Halinie Frąckowiak. Fot. PAP/R. Pietruszka

Związani z muzyką przedstawiciele świata kultury m.in. Halina Frąckowiak, Tadeusz Woźniak, Jacek Zieliński i Agnieszka Czulak (Aga Zaryan) zostali we wtorek w Pałacu Prezydenckim odznaczeni Złotymi Krzyżami Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury oraz za osiągnięcia artystyczne odznaczeni zostali również: Andrzej Dziubek, Wojciech Kędziora (Wojciech Korda), Piotr Miks, Aleksander Nowacki oraz Jerzy Skrzypczyk. Wyróżnienia w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego wręczył podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak.

"Kultura nadaje sens naszemu życiu, stanowi o naszej tożsamości, sprawia, że się rozpoznajemy i rozumiemy. Kultura inspiruje i motywuje naszą aktywność indywidualną i zbiorową. Dzięki niej czujemy się wspólnotą, gromadzimy się wokół i wobec ważnych dla nas celów. W tym roku obchodzimy 25-lecie odzyskanej przez Polskę wolności. Wolności, która nie pojawiła się nagle, ale była obecna w polskim myśleniu i kulturze już wcześniej. Ta wolność była i jest obecna również w państwa twórczości. Była w piosenkach, które nucimy, które czasem znamy na pamięć" - mówił Klimczak.

Jak zaznaczył, wręczone odznaczenia są wyrazem szacunku dla pracy wyróżnionych na rzecz muzyki i kultury. "Są wyrazem podziękowania za pasję, entuzjazm i nowatorstwo, za to, że kolejnym pokoleniom Polaków przekazujecie swoje cenne spostrzeżenia na temat świata. Są podziękowaniem za hojność z jaką dzielicie się z nami swoim talentem. Dobra piosenka to przede wszystkim znakomita muzyka, słowa zapadające głęboko w pamięć (...). Dziękuję państwu za te wszystkie dokonania, bo czasami dobra piosenka mówi więcej o nas samych i czasach, w których żyjemy niż film czy książka" - podkreślił prezydencki minister.

W imieniu odznaczonych głos zabrał Aleksander Nowacki. "Mają państwo tutaj przed sobą grupkę ludzi szalonych, którzy na początku lat 60. weszli na scenę i pozostali na niej do dzisiaj, wierni swojej sztuce. Ta grupa przez swoją muzykę, swoje piosenki wykonała ciężką, krecią robotę, czyniąc wyłom w systemie socjalistycznej rozrywki. I dokonała w umysłach młodych ludzi spustoszenia walcząc jedyną bronią, jaka była im dostępna, czyli rock and rollem. I dzisiaj to zostało docenione, za co bardzo dziękujemy" - powiedział Nowacki.

W rozmowie z dziennikarzami Halina Frąckowiak powiedziała, że to wyróżnienie jest dla niej tym ważniejsze, że właśnie obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. "Każda nagroda jest oczywiście sprawą bardzo przyjemną i zaszczytną. Czuję się ogromnie wyróżniona" - zaznaczyła Frąckowiak. (PAP)

akn/ ls/ jra/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL