Kultura i sztuka po 1989 roku

17.07.2019 aktualizacja 18.11.2019

Zmarł Aleksander Bem, współzałożyciel zespołów Bemibek i Bemibem

W wieku 70 lat zmarł Aleksander Bem, perkusista, wokalista, kompozytor, współzałożyciel legendarnego zespołu Bemibek, a następnie Bemibem - poinformowało w środę JazzForum. Artysta, który od lat mieszkał w Niemczech, zmarł w nocy z wtorku na środę we Freiburgu.

Aleksander Bem urodził się 9 grudnia 1948 r.; był perkusistą, wokalistą, kompozytorem. W 1970 r. współzałożył zespół Bemibek ze swoją siostrą Ewą Bem oraz Andrzejem Ibkiem i Tadeuszem Gogoszem. W 1973 r., po odejściu Aleksandra Ibka i Tadeusza Gogosza, grupa zmieniła nazwę na Bemibem. Grupa łączyła rock, jazz, bossa novę oraz bluesa. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia. 

Zespół Bemibek nagrał m.in. piosenki "Podaruj mi trochę słońca", "Sprzedaj mnie wiatrowi", "Nie bójmy się wiosny". 

Bem jako perkusista grał również w Show Bandzie Anatola Wojdyny. Wytwórnia GADRecords, która także podała informację o śmierci muzyka, wspomniała go na swojej stronie jako "doskonałego muzyka i wspaniałego człowieka"; "jeden z dobrych duchów naszych wydań nagrań Show Bandu Anatola Wojdyny" - napisali. "Panu Aleksandrowi serdecznie się kłaniamy za wszystkie rozmowy i piękną muzykę" - dodano.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL