Kultura i sztuka po 1989 roku

17.04.2018

Zmarł prof. Zbigniew Bujarski, wybitny kompozytor i malarz

Zmarł prof. Zbigniew Bujarski, wybitny kompozytor i malarz, współtwórca Krakowskiej Szkoły Kompozytorskiej – poinformowała na swojej stronie Akademia Muzyczna w Krakowie. Msza żałobna w intencji zmarłego zostanie odprawiona w piątek w krakowskim kościele św. Anny.

"Odszedł wybitny Artysta – wspaniały, skromny Człowiek, cieszący się niekwestionowanym autorytetem muzycznym i pedagogicznym. Człowiek wielkiej kultury, dobroci, szlachetności i uczciwości" - napisali w nekrologu przedstawiciele krakowskiej uczelni muzycznej.

Zbigniew Bujarski urodził się 21 sierpnia 1933 r. w Muszynie. Był emerytowanym profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, długoletnim pedagogiem Wydziału Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, dziekanem Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w latach 1978-1987.

"Wspaniały pedagog – mistrz dla pokoleń artystów, człowiek wielkiego serca i humanista, swoje twórcze życie związał z Akademią Muzyczną w Krakowie, budując jej markę w Polsce i w świecie" - podkreślono.

Zmarły artysta był zasłużony dla rozwoju kultury polskiej i światowej. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość m. in. nagrodą w Konkursie im. Grzegorza Fitelberga, Nagrodą i wyróżnieniem Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu, Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich, Nagrodą Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku.

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Złotą Odznaką "Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej", odznaką "Honoris Gratia", Nagrodą Miasta Krakowa, Nagrodami Ministra Kultury, Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich oraz "Excellence in Teaching".(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL