Kultura i sztuka po 1989 roku

03.08.2019

Zmarła aktorka Ludmiła Łączyńska, znana z roli Jadwigi Matysiakowej

Ludmiła Łączyńska. Fot. PAP/T. Gzell Ludmiła Łączyńska. Fot. PAP/T. Gzell

Aktorka Ludmiła Łączyńska, która od 1957 r. nieprzerwanie wcielała się w rolę Jadwigi Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”, zmarła w sobotę. Miała 96 lat.

Informacja o śmierci aktorki opublikowana została na profilu Teatru Polskiego Radia w jednym z portali społecznościowych. „Odeszła nasza Wisia, babcia Wisia, bo tak o niej mówiliśmy w radiu. Wielki smutek” - napisano.

Od 1957 r. nieprzerwanie grała w rolę Jadwigi „Wisi” Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”. Sierpniowe odcinki powieści nagrywano z Łączyńską w domu aktorki, słuchacze „Matysiaków” usłyszą ją jeszcze w najbliższych dwóch odcinkach.

O śmierci Łączyńskiej poinformowało też Polskie Radio na stronie internetowej, powołując się dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę, który wspomina ją jako osobę wyjątkową - piękną, ciepłą i dobrą. „Oglądałem jej zdjęcia z lat 50., To była tak piękna kobieta, że wszyscy się w niej kochali. To piękno pozostało w niej na zawsze. Patrzyłem na nią, jak mijają lata, a ona się nie zmienia, a wewnętrznie staje się jeszcze piękniejsza. Była chodzącą dobrocią dla wszystkich, od kierowcy samochodu po ministra, przyjaciółka zwierząt” - wspomina Kukuła.

CZYTAJ TAKŻE

Ludmiła Łączyńska urodziła się w 1923 r. w Lublinie. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie z 1952 r. Debiutowała w Teatrze Polskim w Warszawie.

Z Polskim Radiem Łączyńska była związana od 1957 r. Słuchaczom znana była m.in. z występów w popularnym "Podwieczorku przy mikrofonie". Zagrała też w kilkudziesięciu słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, także w audycjach dla dzieci.

Od 1957 r. nieprzerwanie grała w rolę Jadwigi „Wisi” Matysiakowej w powieści radiowej „Matysiakowie”. Sierpniowe odcinki powieści nagrywano z Łączyńską w domu aktorki, słuchacze „Matysiaków” usłyszą ją jeszcze w najbliższych dwóch odcinkach.

W 2001 r. Ludmiła Łączyńska została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

autorka: Renata Chrzanowska

ren/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL