Kultura i sztuka po 1989 roku

28.09.2018

Zmarła Lucyna Kobierzycka, agentka gwiazd polskich scen

Zmarła Lucyna Kobierzycka, agentka takich polskich aktorów jak Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Ewa Błaszczyk - podaje Agencja Aktorska L Gwiazdy, którą Kobierzycka prowadziła.

"Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że dzisiejszej nocy odeszła od nas Lucyna Kobierzycka – wspaniała kobieta, niezwykle dzielny człowiek. Była naszą inspiracją i źródłem siły jako matka, babcia, niezastąpiona agentka czy po prostu – Przyjaciółka. Jesteśmy jej wdzięczni za każdy dzień, za każdą wspólnie przeżytą chwilę oraz za te dni, gdy odważnie zmagała się z chorobą, o której zgodnie z Jej wolą wiedzieli nieliczni" - podała Agencja Aktorska L Gwiazdy, którą Kobierzycka w 1995 roku założyła.

"Najlepsza i najważniejsza agentka aktorska w Polsce" - napisał o zmarłej krytyk teatralny Łukasz Maciejewski we wspomnieniu zamieszczonym na stronie Sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych.

Jak przypomniał, Kobierzycka była agentką kilkudziesięciu najbardziej znanych polskich aktorów - najdłużej z "L-Agencją" Lucyny Kobierzyckiej związani byli Danuta Stenka, Artur Żmijewski, Ewa Błaszczyk, Tomasz Kot, Krzysztof Globisz, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Adam Ferency, Maria Maj, Marcin Bosak, Dominika Kluźniak i Wojciech Mecwaldowski (a wcześniej w jej agencji byli m.in. Magda Cielecka, Piotr Adamczyk, Maja Ostaszewska, Małgorzata Foremniak i Jolanta Fraszyńska). "Najlepsi z najlepszych, bo też znalezienie się u Kobierzyckiej dla każdego aktora było jak wygranie castingu w największej produkcji hollywoodzkiej" - podkreślił Maciejewski.

"Lucyna była superprofesjonalistką. Dbała o swoich podopiecznych jak nikt inny w tym kraju. Negocjowała kontrakty, pierwsza dowiadywała się o castingach, załatwiała role, a kiedy np. Artur Żmijewski na planie węgierskiej produkcji powiedział jej przez telefon, że jest mu zimno, nazajutrz otrzymał przywieziony samolotem ulubiony ciepły sweter. Każdego, kto znał Lucy, takie zachowanie w ogóle nie zdziwi. Taka była, tak działała" - dodał Maciejewski.

Data pogrzebu nie jest jeszcze znana. (PAP)

aszw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL