Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2018 aktualizacja 15.10.2018

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał doroczne nagrody

Jacek Hajduk. Źródło: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Jacek Hajduk. Źródło: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Czeski polonista prof. Libor Martinek i filolog klasyczny Jacek Hajduk zostali uhonorowani tegoroczną Nagrodą Literacką Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie - poinformowała PAP dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, reprezentująca jury.

"W 67. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, jury przyznało za rok 2018 nagrodę za upowszechnianie kultury i literatury polskiej przez pisarza mieszkającego poza Polską prof. Liborowi Martinkowi. Natomiast Nagroda im. Włady Majewskiej za najlepszą książkę roku 2017 dotyczącą literatury emigracyjnej przypadła zbiorowi esejów +W rejony mroku+ Jacka Hajduka" - poinformowała Ziółkowska-Boehm.

Libor Martinek jest czeskim polonistą, historykiem i krytykiem literatury, poetą. Wykłada literaturę czeską na Śląskim Uniwersytecie w Opawie i we Wrocławiu. Jest także tłumaczem z polskiego, angielskiego i ukraińskiego. Ma doktorat z literatury czeskiej i doktorat z literatury polskiej.

Jego dorobek naukowy obejmuje 15 książek w języku czeskim i polskim oraz ponad 120 rozpraw, esejów i artykułów o tematyce polskiej, opublikowanych w czeskich i polskich pismach fachowych. Pisał między innymi o Sarbiewskim, Mickiewiczu, Morcinku, Gałczyńskim, Różewiczu, Szymborskiej, Lipskiej. "Libor Martinek jest obecnie jednym z najlepszych znawców literatury i kultury polskiej w Czechach, a także czesko-polskich relacji kulturalnych, w tym zwłaszcza literackich" - napisał prof. Bogusław Bakuła.

Jak podkreślono w komunikacie jury: Libor Martinek to to przede wszystkim badacz ukształtowanej w procesach historycznych odrębności Ziemi Cieszyńskiej - "badacz rzetelny, niestrudzenie podejmujący etos polskich nawarstwień, aby ocalić w tym regionie od zapomnienia te wartości, które są przecież wspólnym dobrem kultury".

Nagroda im. Włady Majewskiej za najlepszą książkę roku 2017 dotyczącą literatury emigracyjnej przypadła zbiorowi esejów "W rejony mroku" Jacka Hajduka. Składa się na nią 30 szkiców literackich powiązanych w całość czytanym na wiele sposobów "Dziennikiem pisanym nocą" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

"Autor próbuje dowieść, że literatura polska, ani krajowa ani emigracyjna, nie wydała utworu, który by dorównał - stworzonemu przez Herlinga-Grudzińskiego wiekiemu obrazowi epoki, z małym autoportretem w rogu - albo go przewyższył" - charakteryzuje książkę Hajduka Ziółkowska-Boehm.

"W rejony mroku" to szkic do intelektualnego portretu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wybitnego pisarza, eseisty, współtwórcy paryskiej "Kultury". Jacek Hajduk odczytuje "Dziennik pisany nocą", komentuje go, osadza w kontekście nie tylko polsko-włoskim, ale także europejskim. "To żywa, barwna i inteligentna opowieść o pisarzu, bez którego nie ma współczesnej literatury polskiej" - podkreśla Ziółkowska-Boehm.

"Znajomość literatury nie tylko polskiej, ale włoskiej i rosyjskiej imponują" - zaznaczono w komunikacie jury. "Czytelnik nie zawsze musi się zgadzać z wywodami autora, ale zachowuje podziw i wdzięczność za tyle odczytań znakomitego pisarstwa Herlinga-Grudzińskiego, i czasem powtarza za Hajdukiem, że +sile jego pióra zawdzięczamy wielowymiarowy i wielopoziomowy, wyrazisty i zniuansowany obraz człowieka »wieku ideologii+".

Jacek Hajduk jest filologiem klasycznym, tłumaczem, eseistą, prozaikiem, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorem szkiców naukowych i literackich oraz książek - m.in. "Pliniusz Młodszy", "Fantazje mimowolnego podróżnika". Mieszka w Krakowie.

O przyznaniu Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie zadecydowało jury w składzie: Andrzej Krzeczunowicz, prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz z Houston, USA; ks. prof. Bonifacy Miązek z Wiednia; dr Adam Wierciński z Opola, dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington, USA.

Uroczyste wręczenie nagród i spotkanie z laureatami odbędzie się w maju 2019 w Warszawie podczas 10. Warszawskich Targów Książki. (PAP)

abe/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL