06.08.2010 aktualizacja 08.08.2016

Belgia/ Żaglowiec "Fryderyk Chopin" zawinął do Ostendy

06.08.2010. Ostenda (PAP) - Żaglowiec "Fryderyk Chopin" zawinął do portu w belgijskiej Ostendzie, gdzie od koncertu pod gołym niebem w czwartek wieczorem Polska Organizacja Turystyczna (POT) rozpoczęła szereg imprez promujących rok chopinowski.

Koncert muzyki Chopina na marinie tuż przy molo w Ostendzie przyciągnął kilkaset osób, głównie przebywających na wakacjach w tym popularnym belgijskim kurorcie. Utwory Chopina odegrał na replice słynnego fortepianu Pleyel, na którym koncertował Fryderyk Chopin, Tomasz Konieczny, który studiował m.in. w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.

"Byliśmy już w Szwecji, Danii, w Niemczech i w Holandii. Teraz Belgia, następnie Francja i kończymy w Wielkiej Brytanii w Londynie kilkudniowym pobytem, który połączy się ze świętem Tamizy" - powiedział PAP wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Bartłomiej Walas.

"W połowie rejsu można powiedzieć, że to niezwykle udana operacja, o czym świadczy bardzo dobre przyjęcie tu w Ostendzie z nadmiarem wręcz gości" - dodał.

Wizycie żaglowca w każdym z portów towarzyszy szereg imprez promujących postać Fryderyka Chopina i Polskę. Także tu w Ostendzie, Belgowie mogą obejrzeć balet na rejach w wykonaniu grupy teatralnej Ocelot, tańczącą w rytm muzyki Chopina fontannę oraz fajerwerki.

Oprócz odbywających się co wieczór koncertów muzyki Chopina, są też lekcje poloneza. Wszystkie te imprezy organizowane są przez POT we współpracy z władzami lokalnymi, a także polskimi ambasadami.

"Wspólnie wykonaliśmy kawał dobrej roboty na rzecz promocji Polski współczesnej, ładnej, kolorowej. Te tłumy o tym świadczą. Przez kilka dni żaglowiec Chopina będzie pokazywał Polskę nie tylko patriotyczną, ale również dynamiczną i współczesną" - powiedział ambasador RP w Belgii Sławomir Czarlewski.

Żaglowiec "Fryderyk Chopin" pozostanie w Ostendzie do soboty wieczorem.

Inga Czerny (PAP)

icz/ keb/ ap/ mag/
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL