Kultura i sztuka 1945-1989

12.04.2011 aktualizacja 15.08.2016

Jan Kociniak (1937-2007)

Fot. PAP/A. Rybczyński Fot. PAP/A. Rybczyński

Urodził się 8 listopada 1937 roku w Stryju koło Lwowa.

W 1962 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie.

Zaraz po studiach został zaangażowany w stołecznym Teatru Ateneum, gdzie występował do końca życia. Współpracował również z teatrami Kwadrat i Syrena. Stryjecznym bratem Jana Kociniaka był inny znany aktor - Marian Kociniak.

Jan Kociniak zagrał m.in. w sztukach "Dożywocie" (1968), "Kordian i cham" (1972), "Czarodziejski flet" (1993), "Mały książę" (1994), "Żółta szlafmyca" (1994) oraz "Król Edyp" (2005).

Na dużym ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów w "Miejscu na ziemi" w reż. Stanisława Różewicza.

Później wystąpił m.in. w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" i "Lalce" Wojciecha Jerzego Hassa, "Misiu" Stanisława Barei, "Komediantce" Jerzego Sztwiertni oraz w "Ubu królu" Piotra Szulkina. Ostatni film, w którym wystąpił był "Ryś" Stanisława Tyma.

Kociniak występował także w serialach, m.in. w "Mistrzu i Małgorzacie" (jako Bengalski), w "Złotopolskich" (bezdomny Wolny) i "Z pianką czy bez" (jako Kazimierz Suryn).

Od 2002 roku wcielał się w postać Lucjana Michalaka w "Samym życiu".

Jego głosem mówił Gucio w "Pszczółce Mai" i Kubuś Puchatek w serii filmów animowanych. Dubbingował także "Bolka i Lolka" oraz Rudolfa w "Rudolfie, czerwononosym reniferze".

Dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Ateneum, z którym Kociniak związany był od lat - Gustaw Holoubek uważał, że Kociniak oprócz tego, że był wielkim aktorem, był przede wszystkim wielkim człowiekiem.

Jan Kociniak zmarł 20 kwietnia 2007 r. w Warszawie. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

Za zasługi dla kultury został odznaczony pośmiertnie złotym medalem Gloria Artis. (PAP)

agz/ wey

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL