Europa i świat po 1989 roku

21.04.2019

Brytyjska królowa Elżbieta II obchodzi 93. urodziny

Najdłużej panująca w historii brytyjska królowa Elżbieta II skończyła w niedzielę 93 lata, świętując w wąskim, rodzinnym gronie na zamku w Windsorze. Zgodnie z sięgającą pierwszej połowy XVIII wieku tradycją oficjalne obchody zaplanowane są na połowę czerwca.

W tym roku urodziny głowy państwa i zwierzchnika kościoła anglikańskiego zbiegły się w czasie z Wielką Niedzielą, najważniejszym dniem w kalendarzu chrześcijańskim.

Królowa zwyczajowo bierze wówczas udział w świątecznym nabożeństwie w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, a towarzyszy jej m.in. mąż, niespełna 98-letni książę Filip, z którym pobrała się 71 lat temu.

Wśród osób, które publicznie przekazały swoje życzenia dla monarchini, byli m.in. spodziewający się dziecka książę Harry i księżna Meghan, którzy napisali w mediach społecznościowych, że życzą jej "najwspanialszego dnia".

W ramach skromnych obchodów daty narodzin królowej podczas uroczystej zmiany warty przed Pałacem Buckingham w Londynie odegrana zostanie urodzinowa piosenka. Zwyczajowo towarzyszą temu także okolicznościowe wystrzały z armat - 41 z Hyde Parku w centrum miasta w południe i 62 z zamku Tower of London godzinę później - ale zgodnie z przyjętą konwencją nie można ich wykonywać w niedzielę, więc dojdzie do tego dopiero w poniedziałek.

Na oficjalnym koncie rodziny królewskiej na twitterze pokazano zdjęcia przedstawiające królową Elżbietę II na przestrzeni lat.

Ogólnonarodowe świętowanie 93-lecia królowej zaplanowane jest w tym roku na 8 czerwca. Zwyczaj podwójnych obchodów narodził się w 1748 roku, kiedy król Jerzy II, zaniepokojony tym, że w dniu jego rzeczywistych urodzin w listopadzie może być zła pogoda, zdecydował o przełożeniu uroczystych obchodów na przełom wiosny i lata.

Elżbieta II została królową w wieku 26 lat po nagłej śmierci w 1952 roku swego ojca Jerzego VI. W 2015 roku pobiła rekord długości zasiadania na brytyjskim tronie, który do tego czasu należał do jej praprababki Wiktorii i wynosił 63 lata. Jest obecnie najdłużej panującym - od 67 lat i 73 dni - i najstarszym monarchą na świecie.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ ulb/ mmu/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL