Polska po 1989 roku

30.06.2019

Flaga narodowa uszyta przez prawie 1000 osób zawisła na maszcie w Gdańsku

Olbrzymią biało-czerwoną flagę uszytą przez prawie tysiąc osób podczas obchodów gdańskiego Święta Wolności i Solidarności zawieszono w niedzielę na maszcie na Górze Gradowej w Gdańsku.

„Ta flaga to symbol naszego wspólnotowego działania w Strefie Społecznej podczas Święta Wolności i Solidarności. Symbol tego, że możemy mimo różnego pochodzenia, różnych kultur, różnych płci, ale też i talentów – bo nie każdy umie szyć – zrobić coś razem” – powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystości wciągania flagi na maszt.

Zapowiedziała, że flaga ta będzie wciągana na maszt co roku 4 czerwca dla uczczenia częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w 1989 r.

Udział we wspólnym szyciu flagi wzięło prawie 1000 osób, instytucji i organizacji w trakcie Święta Wolności i Solidarności, które odbyło się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca. Szycie koordynowały krawcowe z Polski oraz mieszkające w Gdańsku uchodźczynie z Czeczeni. Każdy z uczestników zszywał fragmenty białych i czerwonych fragmentów materiału. Flaga składa się z ok. 350 kawałków płótna.

Uszyta podczas Święta Wolności i Solidarności flaga będzie wisieć na maszcie kilka dni.

Góra Gradowa leży blisko centrum Gdańska i jest jednym z bardziej atrakcyjnych punktów widokowych w mieście.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL