II Rzeczpospolita

14.08.2018

Kolejne rodzinne pamiątki trafiły do muzeum w Gdańsku

Brama Zielona widziana od strony Długiego Targu. Gdańsk Stare Miasto, lipiec 1959 r. Źródło: Muzeum Gdańska Brama Zielona widziana od strony Długiego Targu. Gdańsk Stare Miasto, lipiec 1959 r. Źródło: Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska otrzymało ponad 120 eksponatów, w tym zdjęcia, publikacje i dokumenty związane z przedwojennym i powojennym Trójmiastem. To kolejny dar przekazany placówce w ramach zbiórki pamiątek mających pomóc w stworzeniu nowej wystawy prezentującej historię miasta.

O nowych nabytkach Muzeum Gdańska poinformował we wtorek rzecznik prasowy placówki Andrzej Gierszewski. Wyjaśnił, że przedmioty trafiły do Muzeum decyzją byłej mieszkanki Gdańska - Elżbiety Laskowskiej z domu Berman, która zmarła w tym roku, ale niedługo przed śmiercią podjęła decyzję o przekazaniu Muzeum pamiątek związanych z pobytem jej rodziny w Gdańsku.

W zestawie znalazło się w sumie 126 przedmiotów, w tym przede wszystkim rodzinne fotografie wykonane w Gdańsku, Gdyni i Sopocie niedługo przed wybuchem i tuż po zakończeniu wojny. „Przedwojenne zdjęcia wykonali – pochodzący ze Starachowic rodzice pani Elżbiety podczas wycieczek do Trójmiasta” – powiedział PAP Gierszewski.

Dodał, że powojenne fotografie pochodzą z kilku lat, kiedy rodzina Bermanów mieszkała w Gdańsku. „Ojciec pani Elżbiety przyjechał do Gdańska w 1945 r. i pełnił funkcję inspektora do spraw mienia poniemieckiego” – wyjaśnił rzecznik dodając, że – jako urzędnik państwowy, Berman dostał do dyspozycji 4-pokojowe mieszkanie w gdańskim Wrzeszczu, co było rzadkością w bardzo zniszczonym w czasie działań wojennych mieście. Żona i córka - Elżbieta, dołączyły do Bermana w 1946 roku i rodzina pozostała w Gdańsku do 1952 roku, kiedy to przeniosła się do Warszawy.

Poza zdjęciami, wśród eksponatów przekazanych Muzeum, znalazły się m.in. niemieckojęzyczny przewodnik po Gdańsku, książki dla dzieci, świadectwa, legitymacje, prywatna korespondencja oraz przedmioty osobiste z czasów szkolnych, w tym worek, w którym pani Elżbieta nosiła do szkoły obuwie na zmianę.

Jak poinformował Gierszewski, dary trafią do muzealnych zbiorów, ale przedtem zostaną wykonane ich cyfrowe kopie bądź zdjęcia. Zdigitalizowany materiał zostanie umieszczony na portalu www.dziedzictwo-gdansk.pl, gdzie placówka prezentuje swoje eksponaty.

Z początkiem br. Muzeum Gdańska zwróciło się do byłych i dzisiejszych mieszkańców z prośbą o użyczenie rodzinnych pamiątek czy innych obiektów związanych z dziejami miasta. Przedmioty te można podarować Muzeum lub udostępnić w celu sfotografowania ich. Eksponaty zbierane są z myślą o stworzeniu ekspozycji prezentującej dzieje Gdańska i jego mieszkańców.

Jak powiedział PAP Gierszewski, dotychczas Muzeum pozyskało na własność kilkanaście zbiorów pamiątek. Każdy, kto chciałby podarować lub wypożyczyć placówce kolejne pamiątki, może to zrobić kontaktując się z muzealnikami telefonicznie (pod numerami +48 519 486 653 oraz +48 512 418 757) lub mailowo - historia@muzeumgdansk.pl. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL