Sport w PRL

25.09.2017

Lubomir Grigorow zwycięzcą konkursu na pomnik Feliksa Stamma

Feliks Stamm. Fot. PAP/CAF Feliks Stamm. Fot. PAP/CAF

Bułgar Lubomir Grigorow wygrał konkurs na pomnik znakomitego w przeszłości trenera boksu Feliksa Stamma. Jego propozycję jury, które obradowało w poniedziałek, wybrało jednogłośnie. Pomnik stanie przed kultową Halą Gwardii na stołecznym Placu Mirowskim.

Inicjatorem budowy pomnika jest prowadzona przez prawnuczkę Stamma, Paulę fundacja jego imienia.

Drugie miejsce w konkursie uzyskał Michał Pronobis z Kielc, trzecie miejsce przypadło Artiemowi Dmytrience z Warszawy.

Jury wyróżniło także propozycje Tomasza Radziewicza oraz Antoniego Pastwy.

"Jest bardzo miło stwierdzić, że był nadspodziewanie dobry poziom prac. Zwycięska rzeźba wybrana została jednomyślnie i jest zdecydowanie najlepsza w sensie artystycznym, co stwarza szansę na zbudowanie dobrej rzeźby dla Warszawy" - ocenił w rozmowie z PAP autorytet sztuki rzeźbiarskiej prof. Jan Kucz.

Profesor Adam Myjak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uznał, że konkurs był interesujący. Zaprezentowano w nim kilka ciekawych prac. "Mam nadzieję, że realizacja zwycięskiej pracy pod okiem ekspertów będzie spełniała oczekiwania społeczeństwa" - dodał rektor stołecznej ASP.

"Budowa pomnika mojego pradziadka to projekt mojego życia. Jestem szczęśliwa i wzruszona, że jury wybrało najlepszy. Nie mogę się już doczekać, kiedy pomnik "Papy" Stamma stanie w sercu Warszawy obok kultowej i historycznej Hali Gwardii" - powiedziała PAP Paula Stamm.

Urodzony 14 grudnia 1901 w Kościanie Feliks Stamm był twórcą "polskiej szkoły boksu" opartej na wszechstronnej technice. Był zawodnikiem w latach 1923-1926, a od 1926 opiekował się adeptami szermierki na pięści w Warcie Poznań. W latach 1928-1936 sprawował funkcję asystenta trenera kadry narodowej, którą przejął rok później. Pod jego kierunkiem polscy bokserzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii odnosząc sukcesy w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach Europy.

Biało-czerwonych przygotowywał w latach 1936-1968 do siedmiu kolejnych igrzysk olimpijskich.

W gronie jego licznych wychowanków byli m.in. Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor, Zbigniew Pietrzykowski i Jan Szczepański. Słynny trener zmarł w Warszawie 2 kwietnia 1976 roku.(PAP)

jej/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL