Inne

08.03.2018

Miasto Poznań stworzyło platformę promującą obchody 100-lecia Praw Kobiet

Platforma internetowa OnePoznan.pl ma promować nie tylko obchody 100-lecia Praw Kobiet w Poznaniu, ale i umożliwiać mieszkankom stolicy Wielkopolski dyskusję na temat roli współczesnej kobiety w społeczeństwie.

"Pragniemy, by Miasto Poznań stało się ambasadorem nowoczesnej myśli o kobiecych sprawach, prawach i działaniach. Chcemy podkreślić rolę kobiet jako obywatelek Poznania, Polski i świata. Korzystajcie z tej platformy, dzielcie się swoimi pomysłami, refleksjami i poglądami. Wasze zdanie jest dla nas bardzo ważne" – podkreślił w czwartek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Jak tłumaczył, OnePoznan.pl ma służyć do promowania wydarzeń i inicjatyw związanych z obchodami 100-lecia praw kobiet w Poznaniu. Znajdą się tam zarówno wydarzenia o charakterze społecznym, edukacyjnym, jak i kulturalnym. Platforma ma pełnić ponadto rolę forum, na którym mieszkanki miasta będą mogły dzielić się swoimi poglądami i dyskutować m.in. o roli współczesnej kobiety w społeczeństwie.

Inicjatorka projektu, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. przeciwdziałania wykluczeniem Marta Mazurek podkreśliła, że "twórcy projektu nie myślą o rocznicy 100-lecia uzyskania przez polskie kobiety praw wyborczych tylko jako o uroczystych obchodach historycznych wydarzeń".

"W Roku Kobiet w Poznaniu historia jest tworzona na bieżąco. To teraźniejszość, która szanując przeszłość i biorąc z niej lekcję, kieruje się w przyszłość. Strona OnePoznań.pl nie ma być tylko +elegancką wizytówką+. Miastu zależy na realnym kreowaniu zjawisk i wydarzeń. W Poznaniu, w roku 100-lecia Praw Kobiet, będzie o kobietach głośno" – mówiła Mazurek. Dodała, że założeniem platformy jest otwartość na wszystkie kobiety i na różnorodne, istotne dla nich zagadnienia.

"Uważam, że niezbędne jest pokazanie, że w naszym mieście jest dzisiaj tyle wspaniałej i wszechstronnej aktywności kobiet. Platforma OnePoznań.pl to bardzo przydatne narzędzie. Cieszę się, że powstała i będzie się rozwijać. Wierzę, że pomoże nagłośnić różnorodne inicjatywy poznanianek i Wielkopolanek, dzięki czemu będzie mogło wziąć w nich udział wiele osób" – zaznaczyła Mazurek.

W Dniu Kobiet życzenia mieszkankom stolicy Wielkopolski złożył prezydent Poznania. Jak podkreślił, "dzień 8. marca to doskonała okazja, by podziękować Paniom za waszą obecność i codzienne działanie. Wyrazić szacunek, ale także słowa wsparcia i solidarności".

Jaśkowiak dodał, że "Poznań - najlepsze miasto do życia w Polsce - musi troszczyć się o rodzinną codzienność - i tym samym - o prawa oraz komfort życia kobiet, na których w największym stopniu spoczywa zadanie opieki nad najmłodszymi poznaniakami". Wskazał, że aktywność samorządu w tym zakresie widoczna jest m.in. przy realizacji miejskiego programu refundacji zapłodnienia in vitro, czy zapewniając żłobki i przedszkola dla dzieci rodziców, którzy chcą wrócić do pracy.

Prezydent Poznania zapewnił także, że zabiega o "powstanie 24-godzinnego dyżuru ginekologicznego, gdzie kobieta w każdej sytuacji otrzyma potrzebne jej pomoc i informacje, gdzie zawsze, niezależnie od poglądów, będzie bezwzględnie respektowane prawo".

"Musimy też bardzo stanowczo przeciwstawić się przemocy domowej, która w ubiegłą niedzielę miała swą tragiczną odsłonę na poznańskim Dębcu. Będę wspierał uruchomienie programu kursów z rozpoznawania symptomów i przeciwdziałania takiej przemocy dla pracownic i pracowników przedszkoli, szkół, instytucji wsparcia socjalnego oraz strażników miejskich" – podkreślił Jaśkowiak.

W czwartek na poznańskim placu Wolności odbyła się także manifestacja w ramach Międzynarodowego Strajku Kobiet. Według policji brało w niej udział ok. 200 osób. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ js/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL