Europa i świat po 1989 roku

09.12.2018

Na aukcji sprzedano medal piłkarskich mistrzostw świata z 1930 roku

Brązowy medal piłkarskich mistrzostw świata 1930 roku z Urugwaju został sprzedany na aukcji sportowych memorabiliów w Miami za 11 tysięcy dolarów. Należał do jednego z zawodników reprezentacji USA, która została sklasyfikowana na trzecim miejscu, razem z Jugosławią.

Meczu o trzecie miejsce w Urugwaju, gdzie triumf święcili gospodarze, nie rozegrano. Przegranym z półfinałów - kapitanom zespołów USA i Jugosławii wręczono po brązowym medalu.

FIFA ustalając kolejność wszystkich MŚ uznała w 1986 roku, że trzecie miejsce w mundialu z 1930 roku przypadło Amerykanom, ponieważ mieli lepszy bilans od Jugosłowian.

Cena wyjściowa unikalnego medalu wynosiła 3 tysiące dolarów. (PAP)

olga/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL