Inne

04.04.2019

Największa w Polsce kolekcja kieratów konnych znajduje się pod Olsztynem

Muzeum Zabytkowych Maszyn Rolniczych Muzeum Zabytkowych Maszyn Rolniczych

W dwóch miejscowościach Warmii i Mazur położonych nieopodal Olsztyna można zobaczyć zbiór kilkuset zabytkowych maszyn rolniczych, a wśród nich największą w Polsce kolekcję kieratów konnych. Wynik został właśnie zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnessa.

Kolekcja Zabytkowych Maszyn Rolniczych powstawała przez 30 lat i należy do Alicji i Janusza Dramińskich. Znajduje się w Sząbruku i Naterkach. "Zbiór powstał z szacunku dla pracy moich przodków i dla wszystkich rolników. Poprzednie pokolenia były niezwykle zdolne, choć nie miały smartphone'ów, komputerów i nie latały samolotami" - powiedział właściciel Janusz Dramiński. 

Podkreślił, że chciał uchronić przed zapomnieniem i zniszczeniem stare maszyny rolnicze.  "Leżały za stodołami, w trawie i pokrzywach, wyzbierałem je wszystkie, bo stanowią wartość historyczną. Obok takich maszyn i kieratów, które należały do moich dziadków przechodziłem jako dziecko" - dodał.  

Zbiór stanowią trzy kolekcje. Pierwsza to ponad 100 maszyn wyprodukowanych w przedwojennej i powojennej Polsce, między innymi przez fabrykę Cegielskiego w Poznaniu oraz fabryki lubuskie W. Moritz i M. Wolski. 

W skład drugiej wchodzi kilkadziesiąt maszyn, które powstały na terenie przedwojennych Prus Wschodnich, w tym młockarnie, sieczkarnie, pługi, grabarki i przewracałki do siana oraz inne rodzaje maszyn i narzędzi gospodarskich. 

Trzecia to 277 żeliwnych kieratów konnych, posiadających oryginalne napisy, czyli nazwy fabryk, nazwy miejscowości i nazwiska właścicieli.

W ocenie Janusza Dramińskiego, wszystkie egzemplarze świadczą o tym, jak ogromne jest rolnicze dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur, a każdy eksponat opowiada własną, unikatową historię. "Wartość historyczna zbioru jest bezcenna, ponieważ większość tego typu maszyn zostało bezpowrotnie utraconych – notorycznie oddawano je na złom, przetapiano w hutach lub po prostu palono" - dodał.(PAP)


autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ mabo

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL