Epoka nowożytna

19.03.2018

Niezwykły spis mieszkańców miasta trafił do Archiwum Państwowego w Opolu

Archiwum Państwowe w Opolu otrzymało w poniedziałek spisy mieszkańców Opola sprzed kilku wieków. Zbiór niezwykłych dokumentów przekazał Roman Sękowski - opolski historyk i autor 6-tomowego Herbarza Śląskiego.

Dokumenty przekazane przez Sękowskiego do archiwum to siedem katalogów zawierających alfabetyczny spis mieszkańców Opola od XV do XVIII w. wraz z wykonywanymi przez nich zawodami. Nazwiska są opatrzone odnośnikami do dokumentów źródłowych w języku czeskim, polskim, niemieckim i w łacinie. Zbiór powstał prawdopodobnie dzięki pracy przedwojennego archiwisty Alfreda Steinerta. Jest to pierwsza tego typu kartoteka w posiadaniu opolskiego Archiwum Państwowego.

"To niezwykły zbiór, którego autor zbierał informacje o mieszkańcach Opola kamienica, po kamienicy, wskazując dokumenty źródłowe a nawet przytaczając ich fragmenty. To nie jest +pisanie po książkach+, czyli korzystanie z cudzych publikacji. Na tej podstawie można od nowa napisać historię Opola obejmującą czterysta lat jego istnienia" - wyjaśniał dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, Mirosław Lenart.

Podczas uroczystości przekazania Sękowski przypomniał o roli przypadku w ratowaniu świadectw historii.

"Pod koniec lat 60. ubiegłego wieku likwidowano mnóstwo dokumentów. Uważano, że zapiski niemieckich archiwistów tu, na Śląsku, nie mają większego znaczenia, więc zapadła decyzja o przekazaniu zbioru Steinerta na makulaturę. Na szczęście powiadomiła mnie o tym pracownica archiwum, pani Helena Zasończyk. Pojechałem do składnicy i za przysłowiowe +pół litra+ uratowałem zbiór przed nieodwracalnym zniszczeniem. Cieszę się, że czasy się zmieniły i miłośnicy historii będą mogli korzystać z efektów pracy przedwojennych archiwistów" - powiedział PAP Sękowski.

Dyrektor Lenart apeluje do mieszkańców o sprawdzenie, czy wśród rodzinnych pamiątek i rzeczy, które są często przeznaczone do wyrzucenia, znajdują się zdjęcia lub dokumenty, które można przekazać do zbiorów archiwum państwowego, stając się częścią świadectwa naszych czasów dla przyszłych pokoleń. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ rosa/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL