II wojna światowa

28.11.2019

Niszczyciel czołgów M36 Jackson w zbiorach poznańskiego Muzeum Broni Pancernej

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu pozyskało do swych zbiorów amerykańskiego niszczyciela czołgów M36 Jackson. Pojazd przyjechał w czwartek że Słowenii, w zamian z niego Słoweńskie Muzeum Wojskowe dostanie śmigłowiec Mi-8.

Jak powiedział PAP szef poznańskiego muzeum ppłk Tomasz Ogrodniczuk, M36 Jackson to unikat w polskich zbiorach muzealnych. Dodał, że nowy nabytek niebawem ma jeździć o własnych siłach. Sprowadzenie pojazdu ze Słowenii to efekt porozumienia Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, którego poznańska placówka jest oddziałem, ze Słoweńskim Muzeum Wojskowym.

"Zbieramy wszystko, co jest związane z bronią pancerną. Tego typu niszczyciele były m. in. użyte przez Amerykanów w Ardenach w czasie II wojny światowej. Pierwszy egzemplarz M36 Jackson przywiózł przed laty z Iraku do Polski gen. Waldemar Skrzypczak. Tamten niszczyciel stoi na cokole w Żaganiu - nasz ma jeździć" – powiedział PAP Ogrodniczuk.

CZYTAJ TAKŻE

Jak dodał, pozyskany ze Słowenii egzemplarz jest w takim stanie, że jest duża szansa, iż w krótkim czasie zostanie uruchomiony. "Będziemy go chcieli pokazać w ruchu, bo tego oczekują od nas odwiedzający muzeum. Mam nadzieję, że nasz zespół renowatorów stanie na wysokości zadania; szef zespołu Witold Marcińczyk obejrzał już pojazd i jego silnik. Ocenił, że wszystko jest w całkiem dobrym stanie" – powiedział ppłk Tomasz Ogrodniczuk.

Zabiegi o sprowadzenie M36 do poznańskiego muzeum trwały wiele lat. Ogrodniczuk podkreślił, że bardzo pomógł w nich b. ambasador RP przy ONZ, obecny prezydencki doradca Bogusław Winid. Na mocy porozumienia pomiędzy polską i słoweńską instytucją muzealną, w drodze do Słowenii jest już śmigłowiec Mi-8.

Muzeum Broni Pancernej w październiku wznowiło, po kilkuletniej przerwie, działalność w nowej lokalizacji, w okolicy poznańskiego lotniska Ławica. Na blisko 6 tys. m kw., w czterech pawilonach oraz na zadaszonym terenie między nimi zgromadzono kilkadziesiąt eksponatów: czołgi, działa pancerne, transportery, limuzyny rządowe i pojazdy techniczne.

Wśród zbiorów muzeum jest jedyny na świecie kompletny, jeżdżący egzemplarz działa samobieżnego Sturmgeschuetz IV, unikatowa niemiecka armata polowa 7,7 cm leichte Feldkanone (l.F.K.) 1896 n. czy polska tankietka z 1935 roku. W kolekcji jest też czołg "Rudy" z serialu "Czterej pancerni i pies" oraz czołgi, które zagrały w "Moście szpiegów" Stevena Spielberga. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL