Inne

30.05.2013 aktualizacja 18.07.2016

Obchody 80 urodzin Koziołka Matołka w Pacanowie

Fot.PAP/Piotr Polak

Bajkowy korowód, pokazy paralotni, loty balonem, liczne koncerty i konkursy to niektóre z punktów programu rozpoczynającego się w piątek 11. Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Podczas trzech dni festiwalowych obchodzone będą 80 urodziny Koziołka Matołka.

Jak powiedziała PAP dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk tegoroczny festiwal jest wyjątkowy przez to, że obchodzone będą okrągłe, 80 urodziny Koziołka Matołka. Jej zdaniem w tegorocznym programie festiwalu udało się zachować proporcje pomiędzy widowiskiem, udziałem gwiazd a warsztatami dla twórców. Jak powiedziała, do Pacanowa przyjadą "najlepsi z najlepszych" i poprowadzą warsztaty taneczne, muzyczne i teatralne.

Festiwal rozpocznie się w piątek od VII Spotkań Mistrzów Teatru. W jury konkursowym zasiądzie aktorka Grażyna Wolszczak. Na rynku odbywać się będą warsztaty kowalstwa artystycznego.

W sobotę tradycyjnie ulicami Pacanowa przejdzie bajkowy korowód. "Będzie dużo troli, wikingów i krasnali. Odwiedzą Koziołka Matołka z okazji jego urodzin też królewny i czerwone kapturki, misie oraz inne postaci bajkowe" - powiedziała PAP Kępczyk.

"Każdego roku Koziołek wybiera jeden kraj i w tym roku jest to Islandia. Począwszy od stycznia przy każdej imprezie w Europejskim Centrum Bajki promowana jest kultura i sztuka Islandii" - powiedziała Kępczyk. Dlatego w sobotę pojawi się też osada Wikingów.

W sobotę odbędzie się też koncert gwiazd z okazji 80. urodzin Koziołka Matołka. Wystąpią Pectus, Bracia Cugowscy, Mrozu, Artyści Teatru Buffo, kabaret Skeczów Męczących.

W niedzielę uczestnicy festiwalu wezmą udział w m.in. bajkowym pokazie mody, czytaniu bajek oraz zobaczą występ świętokrzyskiej drużyny "Bitwy na głosy".

Urodzinom Koziołka Matołka będą towarzyszyć warsztaty garncarskie, bibułkarskie, rzeźby z tkaniny oraz pokazy balonowe i widowisko na paralotniach. "Przebrany za Koziołka Matołka wystąpi Grzegorz Krzyżanowski, mistrz paralotniarzy" - powiedziała Kępczyk.

Koziołka Matołka - podróżnika szukającego Pacanowa - powołali do życia w 1933 roku pisarz Kornel Makuszyński i rysownik Marian Walentynowicz w książeczce o przygodach tego sympatycznego zwierzaka. Koziołek - "mądra głowa" i "miłe zwierzę" ubrane w krótkie, czerwone spodenki - stał się symbolem Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie powstało w 2005 roku. Jego pomysłodawcą był Waldemar Dąbrowski – Minister Kultury w latach 2002–2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 160 tysięcy turystów.(PAP)

kps/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL