Polska po 1989 roku

09.11.2016

Opole: informacje o obchodach 800-lecia mieszkańcy znajdą na citylightach

Informacje o wydarzeniach związanych z obchodami 800-lecia miasta opolanie znajdą niebawem także na citylightach. Podświetlane tablice stanęły już w dziewięciu miejscach. Okrągłą rocznicę lokacji z 1217 r. Opole zacznie oficjalnie świętować w sylwestra.

Z okazji jubileuszu miasto zakupiło dziewięć takich ekspozytorów. "Zostały one ustawione w miejscach najbardziej uczęszczanych, z uwzględnieniem punktów poza centrum miasta m.in. przy placu Wolności, ul. Ozimskiej czy ul. Sosnkowskiego" – poinformowała w środę rzeczniczka opolskiego magistratu Katarzyna Oborska-Marciniak. Dodała, że obecnie trwa ich montowanie.

Oprócz zapowiedzi wydarzeń związanych z obchodami 800-lecia Opola te citylighty, które zlokalizowane zostały przy ZOO, Amfiteatrze i Dworcu Głównym, będą dodatkowo wyposażone w mapę z atrakcjami turystycznymi miasta.

"Poprzez citylighty chcemy w sposób nowoczesny i atrakcyjny komunikować się z mieszkańcami. W 2017 r. tablice poświęcone będą głównie informowaniu o wydarzeniach związanych z 800-leciem Opola" - podkreśliła rzeczniczka. Jednocześnie dodała, że w przyszłości tablice zostaną wykorzystane do informowania o różnych wydarzeniach w mieście.

By informować mieszkańców o planowanych wydarzeniach jubileuszu opolski samorząd uruchomił niedawno także specjalną stronę internetową.

Okrągłą rocznicę lokacji z 1217 r. opolanie zaczną oficjalnie świętować w sylwestra. Przy okazji samorząd chce zaprezentować bogatą historię i wielokulturowość Opola - jednego z najstarszych miast w Polsce, związanego z rzeką Odrą i będącego stolicą polskiej piosenki.

W programie jubileuszu zaplanowano m.in. koncerty muzyki z różnych epok, paradę historyczną, dużą konferencję naukową, bal charytatywny, historyczne spektakle i jarmarki oraz widowiska plenerowe.

Władze lokalne chcą również odtworzyć dawne obiekty architektoniczne. W mieście ponownie pojawi się m.in. posąg Junony - symbol opolskiego przemysłu cementowego - i fontanna końska, czyli zabytkowe poidło. Przygotowano też okolicznościowy program edukacyjny - gotowe scenariusze lekcji dla opolskich szkół.

Samo miasto zostanie specjalnie przystrojone - na masztach i latarniach pojawią się miejskie flagi, na rynku stanie specjalna brama jubileuszowa, pojawią się też banery z archiwalnymi fotografiami Opola.

Ogłoszono także konkursy na projekt maskotki promującej obchody 800-lecia oraz na piosenkę o Opolu. Termin zgłoszenia do pierwszego z nich upływa 15 listopada, a drugiego – 20 grudnia.

Szczegóły dotyczące konkursów oraz obchodów można znaleźć stronie: www.opole800.pl.

800-lecie stolicy Opolszczyzny zakończy zabawa sylwestrowa 2017/18.(PAP)

akp/pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL