Europa i świat po 1989 roku

12.03.2019

Pałac Belwederski w Muzeach Watykańskich biały jak mleko

Mleko od krów z gospodarstwa rolnego w papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo pod Rzymem zostało użyte podczas prac renowacyjnych murów Pałacu Belwederskiego w Muzeach Watykańskich. Konserwacja trwa od 4 lat i zakończy się w przyszłym roku.

Po zakończeniu prac słynny zaprojektowany przez Bramante Dziedziniec Pinii w Muzeach, odwiedzanych co roku przez 6 milionów ludzi, będzie całkowicie biały - podkreśla "La Repubblica". Jak zauważa, to najbardziej spektakularne prace konserwacyjne w Muzeach. Ich pierwsze rezultaty już można podziwiać, a kolejny fragment murów zostanie odnowiony przy użyciu mleka do połowy kwietnia.

Kierujący pracami Vitale Zanchettin z zarządu dóbr architektonicznych Muzeów Watykańskich wyjaśnił, że w ich trakcie postanowiono maksymalnie ograniczyć produkty syntetyczne, bo - jak dodał - "starzeją się szybko i źle". Dlatego konserwatorzy postawili na materiały naturalne, wśród nich krowie mleko, wykorzystywane od czasów starożytności.

Jak zaznaczył Zanchettin, proteiny zawarte w mleku przyczyniają się do powstania nierozpuszczalnych soli, co sprawia, że kolor tynku jest znacznie trwalszy. Przyznał zarazem, że gdy ekipie brakowało mleka z Castel Gandolfo, kupował je w barze w pobliżu Watykanu.

Pałac Belwederski zbudowano na początku XVI wieku z inicjatywy papieża Juliusza II; tego samego, który zamówił u Michała Anioła freski w Kaplicy Sykstyńskiej. (PAP)

sw/ sp/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL