Średniowiecze

16.03.2017 aktualizacja 18.03.2017

Poczta Polska wydała znaczek upamiętniający 700-lecie Lublina

Znaczek pocztowy "700 lat Lublina". Fot. PAP/W. Pacewicz Znaczek pocztowy "700 lat Lublina". Fot. PAP/W. Pacewicz

Znaczek pocztowy upamiętniający 700. rocznicę nadania praw miejskich Lublinowi wydała Poczta Polska. Znaczek o wartości 2,6 zł, wydany w nakładzie 200 tys. sztuk, wszedł do obiegu w środę.

„Poczta Polska od dawna, a szczególnie w ostatnim okresie zwraca uwagę na to, aby znaczki miały nie tylko ten wymiar handlowy, jako zapłata za usługę, ale również wymiar edukacyjny, historyczny, a także estetyczny” – powiedział w środę w Lublinie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas uroczystości wprowadzenia znaczka do obiegu.

Na znaczku umieszczono panoramę współczesnego Lublina (widok na Stare Miasto), a w tle historyczną panoramę tego miasta, na podstawie miedziorytu Abrahama Hogenberga z 1618 roku. Poczta przygotowała także okolicznościowe karty ozdobione rysunkiem na podstawie tego samego miedziorytu oraz koperty, na których widnieją zabytki Lublina – donżon oraz Kaplica Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim.

„Życzę, żeby znaczek był satysfakcją dla mieszkańców Lublina, przypominał o tej historii sięgającej czasów króla Łokietka” – zaznaczył Smoliński.

Smoliński zachęcał uczestników uroczystości do zbierania znaczków; jak podkreślił, niektóre z nich mogą z biegiem czasu zyskać na wartości. „To doskonałe hobby i dla niektórych także może to być też sposób jakiejś satysfakcji finansowej” – dodał wiceminister.

Wydanie znaczka przez Pocztę Polską wpisuje się w obchody jubileuszu miasta, które zaplanowano na cały rok.

Lokacji Lublina na prawie magdeburskim dokonał w 1317 r. książę Władysław Łokietek. Lokacja ta nadawała określone prawa mieszkańcom m.in. samorząd, który dawał możliwość samodzielnego funkcjonowania, ale także zasady handlowania, urządzania targów i jarmarków. Łokietek nadał miastu 100 łanów gruntów ornych, czyli około 2,5 tys. hektarów, zwolnił mieszkańców z opłat i czynszów na 20 lat.

Akt lokacyjny był obowiązującym prawem, na podstawie którego Lublin funkcjonował do końca XVIII w. Oryginalny dokument przywileju lokacyjnego miasta Lublina z 15 sierpnia 1317 r. znajduje się w Archiwum Państwowym w Lublinie.(PAP)

ren/ dym/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL