II Rzeczpospolita

11.02.2019

Poczta Polska wyemitowała znaczek z okazji 100-lecia PKO BP

Znaczek z okazji 100-lecia PKO BP. Źródło: Poczta Polska Znaczek z okazji 100-lecia PKO BP. Źródło: Poczta Polska

Poczta Polska wyemitowała znaczek upamiętniający 100. rocznicę powstania PKO BP. Widnieje na nim zarys warszawskiej Rotundy. Znaczek został wyemitowany w nakładzie 100 tys. sztuk i trafił już do obiegu.

Prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło w trakcie poniedziałkowej uroczystej prezentacji znaczka wskazał na stuletnią współpracę banku i Poczty Polskiej. Jak mówił, to w placówkach pocztowych, w okresie międzywojennym, Polacy mogli wpłacać i odbierać wkłady z książeczek oszczędnościowych PKO.

"Chciałbym zadeklarować, że będziemy się teraz odwzajemniali Poczcie Polskiej za to, że mogliśmy (...) rozpocząć naszą działalność przy pomocy Poczty Polskiej. I chcemy teraz w drugą stronę rozpocząć etap 100 lat współpracy z Pocztą Polską, co chciałem dzisiaj ogłosić" - powiedział Jagiełło.

Prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski wskazał, że obie instytucje łączy bardzo wiele i są to instytucje, które powodują, że "nasze państwo jest silniejsze".

Szkic warszawskiej Rotundy na znaczku wykonał Karol Tyczyński, autor projektu graficznego tej emisji. Jak napisano w komunikacie Poczty Polskiej, Rotunda została wybudowana w 1966 roku, u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich. Budynek powstał jako wzór nowoczesnego oddziału banku. Oprócz Rotundy, na znaczku widnieje także logo banku.

W komunikacie Poczta Polska przekazała, że PKO Bank Polski współpracuje z Pocztą Polską w wielu obszarach.

"Poczta obsługuje Bank m.in. w zakresie nadawania listów i przesyłek kurierskich, transportu i ochrony wartości pieniężnych. Średnio w miesiącu za jej pośrednictwem nadaje ok. 3,5 mln listów. Natomiast PKO Bank Polski prowadzi rachunki Poczty Polskiej. Wraz z nią jest akcjonariuszem Banku Pocztowego" - czytamy.(PAP)

aop/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL