Polska po 1989 roku

03.08.2019

Pomnik poznańskich koziołków czasowo zmienia lokalizację

Pomnik poznańskich koziołków na pl. Kolegiackim. Fot. PAP/A. Ciereszko Pomnik poznańskich koziołków na pl. Kolegiackim. Fot. PAP/A. Ciereszko

Pomnik koziołków – symbolu Poznania – zmienia lokalizację na czas modernizacji placu Kolegiackiego. Koziołki „wyprowadzą” się do pobliskiego parku Chopina, aby poznaniacy i turyści nadal mieli dostęp do słynnej rzeźby.

Jak poinformował poznański magistrat, przebudowa placu Kolegiackiego weszła w kolejny etap. Tym razem prace obejmą również skwer przed probostwem farnym, czyli miejsce, w którym znajduje się rzeźba poznańskich koziołków. Aby nie utrudniać turystom i dzieciom dostępu do symbolu Poznania, władze miasta zdecydowały, by rzeźba została czasowo przeniesiona do parku Chopina.

Jak podkreśliła zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP Katarzyna Parysek-Kasprzyk, „wiemy, że szczególnym uczuciem darzą koziołki najmłodsi, dlatego chcemy, by miejsce ich czasowego pobytu znajdowało się w najbliższym sąsiedztwie, było ładne i wygodne zarówno dla samych koziołków, jak i dla osób je odwiedzających”.

„Miejsce, w którym stanie pomnik, jest obecnie przygotowywane do przyjęcia nowych gości” – dodał.

Parysek-Kasprzyk wskazała, że montaż rzeźby koziołków w parku wymaga odpowiedniego podłoża. Gdy zostanie ono dostosowane, znikną ochronne barierki, za którymi chwilowo stoi pomnik.

Rzeźba poznańskich koziołków powstała z inicjatywy Juliusza Kubla - działacza, publicysty i popularyzatora gwary poznańskiej. Twórcą rzeźby był Robert Sobociński. Pomnik koziołków stoi na placu Kolegiackim, przed Urzędem Miasta Poznania, od 2002 roku. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL