Kultura i sztuka po 1989 roku

10.07.2018

Ponad 12,9 mln zł z budżetu województwa dla radomskiego szpitala i muzeum oraz na budowę trasy N-S

10 mln zł przeznaczyli we wtorek radni mazowieccy na budowę trasy N-S w Radomiu. Dodatkowe pieniądze trafią także do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali we wtorek o przyznaniu dotacji celowej na realizację pierwszego etapu budowy trasy N-S. "Dofinansowany odcinek obejmie śródmiejską część Radomia – od ul. Prażmowskiego do ul. Żeromskiego. Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 34,5 mln zł" - poinformowała rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Zdaniem marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika budowa trasy N-S w Radomiu to kluczowa inwestycja nie tylko dla rozwoju gospodarczego tego miasta, ale także całego Mazowsza. "Jestem przekonany, że rozładowanie ruchu głównej arterii centrum miasta zmniejszy codzienne korki, ale również zachęci inwestorów do ulokowania swoich firm właśnie w tej części naszego regionu" – stwierdził Struzik.

Trasa N-S ma połączyć południową i północną część Radomia. Na początku lipca rozpoczęła się budowa pierwszego, liczącego ponad kilometr, odcinka trasy N-S łączącej. Fragment ten ma być gotowy w połowie 2019 r.

Radni województwa mazowieckiego zdecydowali także we wtorek o przyznaniu dodatkowych pieniędzy dla mazowieckich szpitali i instytucji kultury. Ponad 1,7 mln zł otrzyma Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (tzw. szpital na Józefowie) w Radomiu. Pieniądze te zostaną przeznaczone doposażenie w niezbędny sprzęt specjalistyczny oddziałów: anestezjologii i intensywnej terapii, SOR, poradni okulistycznej oraz zakładu fizjoterapii.

1,2 mln zł dostanie radomskie Muzeum im. Jacka Malczewskiego na modernizację i adaptację zabytkowych kamienic Gąski i Esterki. Do niedawna mieściło się tam Muzeum Sztuki Współczesnej. Zbiory tej placówki zostały jednak przekazane powstałemu kilka lat temu Mazowieckiemu Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Po modernizacji w zabytkowych kamienicach Gąski i Esterki ma powstać stała wystawa archeologiczno-historyczna. "Kolejne 3 mln zł trafi do tej instytucji w 2019 r. To pozwoli zmienić dom Gąski i Esterki w nowoczesne i atrakcyjne miejsce na mapie turystycznej miasta i ziemi radomskiej, a tym samym i Mazowsza" - zaznaczyła Milewska. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL