Kultura i sztuka po 1989 roku

15.03.2018

Rajd Zaślubin wyruszył ze Szczecina do Kołobrzegu

Start VIII Rajdu Zaślubin z Morzem. Fot. PAP/M. Bielecki Start VIII Rajdu Zaślubin z Morzem. Fot. PAP/M. Bielecki

Historyczne pojazdy wojskowe wyjechały w czwartek rano ze Szczecina na 8. Rajd Zaślubin. W sobotę dotrą do Kołobrzegu. Przejazd ma upamiętnić patriotyczne ceremonie zaślubin Polski z Bałtykiem na Pomorzu Zachodnim w 1945 r.

Sprzed szczecińskich Wałów Chrobrego wyruszyło pięć historycznych pojazdów z uczestnikami rajdu, ubranymi w mundury z czasów drugiej wojny światowej.

"Jesteśmy pasjonatami historii, mamy pojazdy z epoki, otwieramy sezon i chcemy przypomnieć wszystkim ludziom wydarzenia z marca 1945 r. Historię ziemi zachodniopomorskiej trzeba kultywować – walczyli tutaj nasi dziadowie i ich także chcemy wspomnieć" - powiedział PAP w czwartek komandor 8. Rajdu Zaślubin Janusz Baczewicz.

Na trasę wyjechały pojazdy wojskowe: ciężarowy Dodge WC 51, terenowe Gazy 69 M i 69 AM i osobowo-terenowy Willys MB 38 z 1943 r. Przy Wałach Chrobrego pojawił się też Fiat 508, który przyjechał z Gdańska. Do rajdu na trasie mają dołączyć kolejne samochody.

"To pojazdy, które przeszły już do historii, ale wszystkie nadal są sprawne technicznie, choć bywają kapryśne" – powiedział Baczewicz. Dodał, że w rajdzie uczestniczą też członkowie dwóch grup rekonstrukcyjnych z Polic i ze Szczecina.

Celem rajdu jest upamiętnienie szlaku bojowego 1. Armii Wojska Polskiego oraz powrotu Polski nad morze. W czwartek pojazdy będzie można zobaczyć w Kamieniu Pomorskim, we Wrzosowie, a także w Dziwnówku, gdzie odbędzie się rekonstrukcja ceremonii zaślubin z morzem.

W piątek uczestnicy rajdu odwiedzą nadmorskie miejscowości Pobierowo, Rewal, Niechorze i Pustkowo, gdzie spotykają się z mieszkańcami.

W sobotę dojadą do Mrzeżyna, gdzie wezmą udział w rekonstrukcji wydarzeń z 17 marca 1945 r. Tego dnia na mrzeżyńskiej plaży ceremonii zaślubin Polski z morzem dokonał zastępca dowódcy 1. Samodzielnej Warszawskiej Brygady Kawalerii rotmistrz major Stanisław Arkuszewski. Pierścień do Bałtyku wrzucił wówczas ułan kapral Sochaczewski, który wjechał konno do wody.

Tego samego dnia uczestnicy rajdu odwiedzą też Rogowo, gdzie spotkają się z mieszkańcami w forcie. Następnie pojadą do Kołobrzegu. Parada pojazdów i przejazd ulicami miasta odbędzie się po godz. 15.

Oficjalne zakończenie rajdu nastąpi w niedzielę. Uczestnicy wezmą udział w głównych uroczystościach upamiętnienia zaślubin Polski z morzem, które odbędą się na kołobrzeskiej plaży.

Walki o Kołobrzeg trwały od 4 do 18 marca 1945 r. Brało w nich udział 29 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz kilka jednostek Armii Czerwonej. Miasta broniło ok. 8 tys. niemieckich żołnierzy z różnych formacji, m.in. Francuzi z dywizji Waffen SS "Charlemagne". Ponieważ początkowo zakładano, że Kołobrzeg nie będzie broniony, próbowano zająć miasto z marszu, co się nie udało. O zaciętości starcia może świadczyć fakt, iż średnie tempo posuwania się atakujących wynosiło ok. 400 m dziennie. Wojskowe źródła podają, że w czasie walk o samo miasto wystrzelono ponad 31 tys. pocisków artyleryjskich, a statystycznie na każdy kilometr kwadratowy terenu spadły 43 tony materiałów wybuchowych.

Kołobrzeg został zniszczony w 90 proc. Polacy i Rosjanie straci walkach ponad 1400 zabitych żołnierzy. Straty Niemców szacuje się na ok. 500 zabitych. Ok. 4 tys. Niemców wzięto do niewoli.

Ceremonie zaślubin w Dziwnówku i Mrzeżynie miały charakter spontaniczny. Dopiero 18 marca w Kołobrzegu odbyły się oficjalne uroczystości wraz z ceremoniałem wojskowym.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

edytor: Paweł Tomczyk

emb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL