Średniowiecze

14.07.2012 aktualizacja 18.07.2016

Rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem wygrały wojska Jagiełły

Zgodnie z prawdą historyczną tegoroczną Bitwę pod Grunwaldem wygrali rycerze króla Władysława Jagiełły. Z Krzyżakami walczyli w deszczu.

Deszcz rozpadał się po kilkunastu minutach od rozpoczęcia bitwy, gdy do króla Jagiełły z dwoma nagimi mieczami przybyli krzyżaccy posłowie. Od tamtego momentu aż do końca trwającej blisko godzinę inscenizacji padał deszcz. Rycerze, z którymi rozmawiała PAP przyznawali, że nieco utrudniał on potyczkę.

"Ale z dwojga złego wolę deszcz niż upał. Zbroja nie przemaka" - mówił schodzący z pola walki Krzyżak.

W inscenizacji rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej wzięło udział ok. 1,3 tys. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Rosji i Białorusi, a rolę księcia Witolda odgrywał Litwin.

Tegoroczną inscenizację bitwy objaśniał na bieżąco narrator, który tłumaczył m.in. ustawienia wojsk. Rekonstruktorzy pokazali m.in. napad konnych wojów na pieszych, potyczki wręcz, w akcję wpleciono m.in. ucieczkę wojsk litewskich z pola walki i - oczywiście - bohaterską śmierć Wielkiego Mistrza, który zginął walcząc z mieczem w dłoni.

W inscenizacji rekonstrukcji bitwy grunwaldzkiej wzięło udział ok. 1,3 tys. rekonstruktorów z Polski, Niemiec, Rosji i Białorusi, a rolę księcia Witolda odgrywał Litwin.

Przed inscenizacją na Wzgórzu Grunwaldzkim odbył się apel - oficjalna uroczystość z udziałem wojska i harcerzy, podczas której oddawany jest hołd uczestnikom bitwy z 1410 roku i - w sposób symboliczny - tym, którzy polegli za ojczyznę. Rozpoczął się on wciągnięciem na maszt biało-czerwonej flagi i odegraniem hymny państwowego oraz Bogurodzicy.

W uroczystościach tych brali udział m.in. wiceminister kultury Piotr Żuchowski oraz dowódca wojsk lądowych gen. Marek Tomaszycki. Delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem grunwaldzkim, a harcerzom wręczono odznaki grunwaldzkie.

Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Jacek Stawowczyk powiedział PAP, że tegoroczną inscenizację oglądało ok. 50 tys. osób.

"Nie doszło do poważniejszych przykrych wypadków, mieliśmy kilka omdleń ale to na takiej imprezie zawsze się zdarza" - powiedział PAP Stawowczyk.

Także policja nie odnotowała żadnych poważnych zdarzeń kryminalnych i drogowych związanych z tegoroczną inscenizacją.

Jeszcze w sobotę na Polach Grunwaldu będzie można bawić się na koncertach, wieczorem zaplanowano turnieje rycerskie. (PAP)

jwo/ pz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL