Sport w PRL

03.04.2017

Ruszył konkurs na pomnik Feliksa Stamma

Feliks Stamm. Fot. PAP/CAF Feliks Stamm. Fot. PAP/CAF

Ruszył konkurs na pomnik Feliksa "Papy" Stamma. Monument upamiętniający legendarnego trenera polskich bokserów ma stanąć na skwerze w pobliżu stołecznej Hali Gwardii, w niedalekiej odległości od al. Jana Pawła II.

Wybór miejsca - zatwierdzony przez Radę Warszawy w 2015 roku - jest nieprzypadkowy.

"To właśnie tutaj w 1953 roku odbyły się historyczne mistrzostwa Europy, w których sportowe dzieci +Papy+ Stamma w ciągu jednego dnia zdobyły dziewięć medali, w tym aż pięć złotych" - powiedziała PAP Paula Stamm, prawnuczka słynnego szkoleniowca, pomysłodawczyni pomnika i założycielka fundacji jego imienia.

Dodała, że pomnik ma być swoistego rodzaju symbolem, ma przypominać, inspirować i uczyć kolejne pokolenia młodych Polaków, że sport wychowuje, buduje charakter i kształtuje osobowość na całe życie. "To ważne, aby zachować pamięć o wielkim polskim autorytecie i wzorze do naśladowania. To nasza historia, tożsamość i tradycja, którą trzeba propagować" - podkreśliła.

Jak poinformowała, po wyborze najlepszej pracy, czynione będą starania, by odsłonięcie pomnika nastąpiło w maju 2018 roku, w 65. rocznicę historycznych ME. Wspomniała, że budowniczym będzie mógł zostać każdy, kto wykupi cegiełkę charytatywną przygotowaną przez fundację.

W niedzielę minęło 41 lat od śmierci twórcy polskiej szkoły boksu i jej potęgi oraz wychowawcy wielu mistrzów olimpijskich. (PAP)

pp/ sab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL