XIX wiek

09.07.2012 aktualizacja 18.07.2016

"Śladami Stasia i Nel" - wystawa w Kaliszu

Afrykańskie stroje, naczynia, fotografie, trofea łowieckie i wiele innych eksponatów można oglądać w Muzeum Okręgowym w Kaliszu na wystawie etnograficznej „Śladami Stasia i Nel”.

Jak poinformował w poniedziałek PAP dyrektor kaliskiego muzeum, Jerzy Splitt, eksponaty pochodzą ze wschodniej i zachodniej części Czarnego Lądu i są własnością kaliskiej placówki. „Wystawa nawiązuje do powieści z 1912 r. +W pustyni i w puszczy+ i samego Henryka Sienkiewicza, któremu poświęcono kilka dużych plansz z fotografiami” – powiedział.

Można oglądać przedmioty codziennego użytku: maty trzcinowe, drewniane i gliniane naczynia domowe, laski pasterskie, maski i rzeźby kultowe plemion, skóry zwierzęce, stroje pasterzy i hodowców zwierząt. Są też ozdoby i biżuteria.

Ekspozycja przypomina wkład Polaków w poznanie Afryki, m.in. kaliszanina Stefana Szolc-Rogozińskiego (1861-1896), który prowadził badania w Kamerunie. Oprócz plansz jest także oryginalny kufer podróżnika. Są pokazane również wyniki badań zachodniej części kontynentu, prowadzone przez Jana Czekanowskiego (1882-1965).

Można oglądać przedmioty codziennego użytku: maty trzcinowe, drewniane i gliniane naczynia domowe, laski pasterskie, maski i rzeźby kultowe plemion, skóry zwierzęce, stroje pasterzy i hodowców zwierząt. Są też ozdoby i biżuteria.

Na wystawie zaprezentowano także męskie i damskie siodła kładzione na wielbłądy, stołki dowódców plemiennych, kosze wiklinowo-trzcinowe, sieci i inne sprzęty do łowienia ryb. Odtworzono również chatę z gliny i namiot pasterski.

Na wystawie pokazano ponad 70 zdjęć dużego formatu, ilustrujących życie afrykańskich plemion.

Od września ekspozycji towarzyszyć będzie cykl edukacyjny na temat Afryki i powieści „W pustyni i w puszczy”.

Wystawę można będzie oglądać do połowy października.(PAP)

zak/ hes/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL