Kultura i sztuka po 1989 roku

26.04.2018

Unikatowe instrumenty muzyczne w weekend w Warszawie

Okaryna. Źródło: Targowisko Instrumentów Okaryna. Źródło: Targowisko Instrumentów

Ponad 120 twórców instrumentów muzycznych z Polski, Norwegii, Ukrainy, Anglii, Białorusi, Niemiec, Litwy, Hiszpanii, Austrii i Indii zagości w sobotę w warszawskiej Fortecy Kręglickich, gdzie odbędzie się VIII Targowisko Instrumentów.

Obok klasycznych skrzypiec czy akordeonów na warszawskim Targowisku Instrumentów pojawią się mniej znane, etniczne instrumenty jak didgeridoo, cymbały, dudy, liry korbowe, harmonie pedałowe, szałamaje, okaryny, ligawki, nyckelharpy, ptaszki gliniane, kalimby i wiele innych.

"Targowisko to nie tylko wystawa instrumentów, ale przede wszystkim karnawał - wielobarwne święto muzyki. Pod jednym dachem będzie można spotkać twórców niezwykłych instrumentów muzycznych, których nie kupimy od tak w sklepie" - powiedział PAP organizator wydarzenia Piotr Piszczatowski.

"Każdy z ponad tysiąca instrumentów, które pojawia się na wydarzeniu, ma swoją duszę, swoją niezwykłą historię, dlatego wystawę, łączymy z koncertami, warsztatami tworzenia instrumentów, pokazami gry, teatrem, spontanicznym muzykowaniem i bogatym programem dla dzieci" – dodał organizator wydarzenia.

Warszawskie Targowisko Instrumentów organizowane jest od 2010 r. To wydarzenie skupiło wokół wielu wybitnych twórców, w tym zapomnianych już instrumentów muzycznych, którzy niejednokrotnie odtworzyli je na podstawie dawnych zapisków czy historycznej ikonografii.

"Dzięki wydarzeniu znajdują się chętni do gry na unikatowych instrumentach, które przeżywają obecnie renesans, a ich dźwięk zostaje na nowo odkrywany" – opowiadał Piszczatowski.

Obok instrumentów tradycyjnych, będą też instrumenty nowatorskie, wykreowane przez pomysłowych twórców instrumentów.

Wydarzenie zakończy "Noc Tańca" podczas której będzie można pobawić się w etnicznych rytmach ponad 30 kapel folkowych z całej Europy.

Targowisko Instrumentów odbywa się w ramach warszawskiego Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego. Festiwal otrzymał patronat honorowy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. (PAP)

autor: Szymon Bafia

edytor: Paweł Tomczyk

szb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL